"Ping pong" se nastavlja: Azijske burze i jutros nastavljaju tonuti
Foto: AFP
AZIJSKE burze opet su platile cijenu straha da SAD ulazi u novu recesiju, nakon što je jučer Wall Street zabilježio najveći gubitak od kraja 2008. godine.Pad svih indeksa nastavio se i jutros. Japanski Nikkei 255 pao je 2,8 posto, južnokorejski Kospi izgubio je 5,3 posto a hongkonški Hang Seng 6 posto.
Treba naglasiti kako je Nikkei 225 prvi put nakon razornog potresa i tsunamija pao ispod 9000 bodova. Najveći pad vrijednosti dionica jutros su zabilježile tvrtke izvoznice, pa je tako Honda pala za 6 posto, a elektronička firma Sharp 5,8 posto.
Južnokorejski indeks Kospi nakratko je jutros pao čak 8,6 posto zbog čega je u jednom trenutku trgovanje bilo zaustavljeno. Vrijednost dionica proizvođača čipova Hynix Semiconductera pala je 10 posto, a Samsung se srozao 7,6 posto. Hongkonškom indeksu Hang Seng vrijednost je pala čak 23 posto u odnosu na vrhunac koji je bilježio u studenom prošle godine.
Koliko nisko sve to može ići?
"Ljudi prodaju u naletu emocija, jer ih ponese atmosfera, umjesto da razmišljaju racionalno. Panika je postala općeraširena", kazao je Chris Weston iz Melbourna.
Svjetske burze su ušle u jedan začarani krug gdje reagiraju jedna na drugu, a čak ako se neka i oporavi, ostali vanjski faktori atmosferu opet vraćaju u stanje panike. Nema sumnje da američki i europski dug zadaju glavobolje investitorima, kao i snižavanje američkog kreditnog rejtinga. "No ono što potresa tržište je strah o rastu, to jest nedostatku istog. Investitori bježe jer misle da SAD i Europa neće moći riješiti teret duga ako ekonomija opet uspori. No svojim ponašanjem ne pomažu oporavku, već obrnuto", kazala je Kathleen Gaffney iz Loomis Saylesa.
Jeremy Friesen iz Societe Generale najviše je iznenađen velikim padom cijene nafte. "Potražnja nije pala posljednjih dana, riječ je samo o spekulaciji da će se to dogoditi", kazao je. Istovremeno, zlato i švicarski franaka kao utočišta u doba krize i dalje neumoljivo jačaju.
Azija najranjivija
Analitičari smatraju da je azijska ekonomija, unatoč stabilnom i velikom rastu te dobrim prognozama da će se to nastaviti, najranjivija na ovakva previranja na svjetskom tržištu. Recesija u SAD-u i Europi bi značila smanjenje izvoznog tržišta i doslovno prepolovljen rast. Istovremeno, zbog pada na burzi za očekivati je i smanjenje potrošnje na domaćem tržištu.
"Kada dođe do znatnih padova, Azija se nikad ne može u potpunosti distancirati. I njihov rast bit će unakažen", kazao je Esho. Azijske ekonomije sad će morati iznova procijeniti svoje projekcije rasta. Singapur je to napravio još jučer, te je projicirani rast za ovu godinu smanjio na 5-6 posto, s očekivanih 7 posto.
Stoga je za očekivati da će azijske burze u narednim tjednima i dalje prvenstveno reagirati na događanja na Wall Streetu i igrati svojevrsni ping pong s američkim trgovcima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati