Zakon o golfu: 18 rupa građevinskog lobija
IZGRADNJA golf terena spominje se kao prioritet u razvoju turističke Hrvatske još od sredine devedesetih, no unatoč toj činjenici u posljednjih trinaest godina sagrađen je svega jedan pravi teren dok ih je godinama čak trideset u fazi pripreme.
Izborne golf loptice
Naime, duž Jadrana općine, gradovi i županije donijeli su svoje prostorno planske dokumentacije u kojima je predviđeno najmanje jedno elitno igralište za golf koje obavezno uključuje i ne manje elitni smještaj, što je naravno otvorilo pitanje stoji li pokušaj betonizacije-apartmanizacije dalmatinske obale iza krinke golfa?
No, unatoč svemu, pa čak i činjenici da je svojedobno Vlada Ive Sanadera kao svoj prioritet uvrstila izgradnju golfa na Srđu ponad Dubrovnika, svugdje se stalo na pokušajima. Tako se gotovo uvijek negdje oko lokalnih izbora, iz donjih ladica iznose se nacrti, tlocrti i projekti s osamnaest rupa, te poslovni planovi koji bi trebali tom gradu, općini ili županiji donijeti najmanje dvjestotinjak radnih mjesta.
Svi zadovoljni
Tako je ovih dana Grad Skradin i njegov gradonačelnik Nedjeljko Duić, "hrabro" izašao u javnost te obećao kako će se na obalama Prukljanskog jezera, unatoč globalnoj financijskog krizi, igrati golf! Kako kaže, investitora ne manjka, a pričekat će se tek malo da kriza prođe, a tada neće biti problem namaknuti nekih stotinjak milijuna eura. Navodno na stolu gradonačelnika stoji čak 40-ak pisma namjere potencijalnih ulagača. Kako je Duić rekao u medijima, posao bi trebalo naći najmanje 500 do 100 radnika.
No, unatoč entuzijazmu pokojeg ambicioznog načelnika ili pak gradonačelnika uz sav bijes ekoloških udruga koji u golf terenima, opravdano, vide zlo, Vlada već više od desetljeća nije napravila ništa kako bi omogućila izgradnju golf terena. Naime, godinama je u pripremi tzv. Zakon o golfu, koji nikako da se nađe u saborskim klupama. Prema posljednjim najavama ministra turizma Damira Bajsa, pitanje je dana kada će pred zastupnicima naći novi zakon, budući da je još u listopadu obećao kako će to biti do kraja godine. Štoviše, ovih dana iz ministarstva turizma je najavljeno donošenje Zakona o golfu po hitnom postupku.
Bajsova betonizacija
Slovenija, koja je također turistički određena, nema Zakon o golfu, no ima već osam igrališta, koja udovoljavaju svim standardima. U toj europskoj zemlji nikome do sada nije palo na pamet vezati gradnju golf igrališta izgradnjom apartmana i hotela, a još manje uvjetovati nekim propisima izgradnju smještajnih objekata.
Naravno, sve to ponovno aktualizira pitanje je li golf zaista u službi turizma ili pak građevinskih lobija i apartmanizacije? Ukoliko je to stvarno tako, duž jadranske obale imat ćemo tridesetak novih apartmanskih naselja uz golf igrališta, koja će biti u većinskom stranom vlasništvu, a kojeg će, slijedom Zakona o golfu, subvencionirati država.
Da ne govorimo o činjenici o mogućoj ekološkoj katastrofi, budući da zbog količine utrošenih pesticida, nema poljoprivredne proizvodnje u promjeru od 12 kilometara oko golf terena. Toliko bi ministar turizma koji dolazi iz kvote HSS-a trebao znati.
I.Ć.
Foto: AFP (Arhiva), Index
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati