Može li javni prijevoz biti besplatan? Ovaj grad pokazuje da može
Foto: Google maps, visittalinn.ee
GLAVNI grad Estonije Talinn uveo je besplatni javni prijevoz početkom 2013. nakon što je populistički gradonačelnik Edgar Savisaar sazvao referendum o tom prijedlogu. U to vrijeme, kritičari su ideju nazivali politikantskim trikom koji si grad ne može priuštiti.
Tri godine kasnije, iako je Savisaar suspendiran zbog optužbi za korupciju, grad nije odustao od programa. Štoviše, iz grada tvrde da im je, umjesto gubitka, program donio profit od 20 milijuna eura godišnje, piše Guardian.
Usporedbe radi, u Londonu mjesečna karta za prijevoz u gradu iznosi oko 220 eura, u Kopenhagenu oko 175 eura, dok u Parizu karta za samo pet dana stoji 66 eura.
Svi koji žive u Talinnu imaju pravo na besplatan prijevoz
Pravo na besplatni prijevoz tramvajem, autobusom, trolejbusom ili vlakom imaju svi građani Talinna. Sve što trebaju napraviti jest kupiti zelenu kartu za 2 eura. Općina također dobiva po 1000 eura od poreza na prihod koji građani plaćaju.
Otkad je program uveden, dodatnih 25 tisuća ljudi registrirali su se kao građani Talinna - dotadašnja populacija bila je 416 tisuća. Dr. Oded Cats, stručnjak koji je proveo jednogodišnju studiju o projektu, objašnjava da tu leži i izvor tenzija između Talinna i okolice. Što više poreznih prihoda ide Talinnu, manje ih ostaje za okolne općine.
Od početne ideje do realizacije projekta trebalo je proći godinu dana, budući da je gradskim službama bilo teško pronaći gradove na koje bi se mogli ugledati. Belgijski grad Hasselt imao je 16 godina besplatni prijevoz, ali morao ga je ukinuti kad je postao financijski neodrživ.
Sada, tri godine nakon što je besplatni prijevoz u Talinnu zaživio, za projekt su itekako zainteresirani i drugi gradovi - od Bukurešta do kineskog Chengdua, koji ima 14 milijuna stanovnika. Allan Alakula, glasnogovornik projekta, šali se kako bi "bili sretni da prepuste titulu svjetske prijestolnice besplatnog prijevoza nekom drugom".
Talinn nije velik ni posebno zakrčen grad. Većina vožnji ne traje više od 15 minuta. U tramvajima i vlakovima, koji su čisti i uredni, sjedalo može naći svatko tko ga treba. Prema anketama, čak 90% građana podržava projekt.
Dr. Cats je u sklopu studije utvrdio da se broj putnika javnim prijevozom povećao za 8%, ali i da se prosječne trajanje vožnje osobnim automobilom produžilo za 31%. Pripisuje to povećanju broja automobila na cestama u vrijeme provođenja istraživanja.
"Ideja i dalje nailazi na protivljenje političke oporbe i posjetitelja koji koriste javni prijevoz i negoduju što ga moraju plaćati više nego lokalci", kaže Cats. Međutim, u Talinnu se turisti uglavnom služe privatnim autobusima, taksijima i Uberom.
Talinn ne može neograničeno računati na nove porezne obveznike koji će pokrivati troškove. S 10 tisuća novih prijavljenih u prvoj godini projekta, broj je već pao na 3-4 tisuće u ovoj godini. Isto tako, postoji rizik da će se u besplatni javni prijevoz manje ulagati, pogotovo u slučaju rezova u proračunu.
No, Alakula je optimističan u vezi održivosti projekta i tvrdi da je grad uspio uprihoditi dovoljno novca za proširenje mreže javnog prijevoza.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati