Opasan snijeg s krovova: Pao na auto i udubio mu krov
Foto: Davor Pongračić/Cropix, Youtube
NA YOUTUBE je postavljen video u kojemu se vidi kako je snijeg s krova pao na automobil te mu udubio krov! Video je snimljen slučajno, a autor je kasnije s kamerom otišao do automobila kojemu je krov polomljen i s unutarnje strane. Tko će platiti štetu nije poznato. Naime, kako je objašnjeno niže u tekstu ako vlasnik automobila živi na adresi zgrade s koje je pao snijeg i sam je suodgovoran što snijeg nije očišćen! No, ako se ne radi o stanaru tada je moguće dobiti odštetu.
Iz ZET-a su izvijestili kako zbog skidanja snijega s krovova u Vlaškoj ulici kod kućnog broja 68 u smjeru Draškovićeve ulice tramvajske linije 4, 11 i 12 prometuju od Kvaternikovog trga, Šubićevom i Zvonimirovom ulicom do Trga žrtava fašizma te na svoje redovite trase.
Postavljanje ploče s upozorenjem ne oslobađa odgovornosti od pada snijega i leda s krovova!
Razne improvizirane ploče s natpisima "Oprez! Pada snijeg s krova!" nisu rijetkost ovih dana u Zagrebu. I kada se smire padaline, pojavi se opasnost za ljude i imovinu od padanja gromada snijega i leda s krovova.
Za čišćenje krovova zgrada i kuća zaduženi su stanari i vlasnici objekata, no rijetki znaju da im je to dužnost. Prema zakonu o komunalnom redu, oni koji ne očiste svoje krovove mogu platiti kaznu od 1000 do 2000 kuna. Pritom svojim nemarom ugrožavaju druge ljude i njihovu imovinu, što ih na koncu može koštati još i više.
"Ako dođe do oštećenja, recimo automobila ili ne daj Bože da se netko fizički ozlijedi, onda polica osiguranja koju stanari plaćaju kroz pričuvu osigurava odgovornost prema trećima. To su znači osobe koje nisu vlasnici, suvlasnici ili korisnici prostora u objektu s kojeg se šteta dogodila", kaže Frane Smolić iz Gradskog stambeno-komunalnog gospodarstva. Ošteti li se prilikom pada snijega s krova imovina nekog od stanara objekta, nemoguće je naplatiti se po toj polici osiguranja.
Stanari ne mogu dobiti osiguranje za štetu nastalu padom snijega s krova njihove zgrade
"Znači, ako vi dođete kod nekog svog prijatelja u goste i s njegove zgrade padne snijeg i razbije vam šajbu vama će priznati, a ako je njegov auto parkiran pokraj vas i njemu se to isto dogodi, njemu ne bi priznali štetu jer je on suodgovoran, zajedno s ostalim suvlasnicima, da se to ne dogodi", pojašnjava Smolić.
Dođe li do štete, potrebno se obratiti Gradskom stambeno-komunalnom gospodarstvu koje će oštećene uputiti u daljnju proceduru. Dođe li do fizičke ozlijede, moguće je čak i podignuti tužbu protiv vlasnika objekta, kaže odvjetnik Božidar Feldman.
"Načelno, moguće je da se zgrade i suvlasnici zgrada osiguraju od raznoraznih odgovornosti i šteta pa je isto tako moguće temeljem toga da štete isplaćuje osiguravajuće društvo", rekao je Feldman. On dodaje kako postavljanje ploče s upozorenjem od pada leda i snijega s krova ne oslobađa vlasnike odgovornosti.
"To može biti samo jedna okolnost zbog koje bi eventualno oštećenome u nekom eventualnom sudskom postupku bilo obračunato njegovo takozvano sudjelovanje u šteti", ističe Feldman. Vidjeli upozorenje ili ne, svakako budite pažljivi ovih dana, i kad god je to moguće, zaobiđite kritične dijelove.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati