Martha Stewart: Ikona koja je iz pepela izgradila carstvo

Foto: EPA

VJEROJATNO zvuči čudno, ali kako bismo u potpunosti razumjeli što se zapravo dogodilo u Americi u utorak 5. studenog, možda je najbolji materijal za proučavanje novi Netflixov dokumentarac o Marthi Stewart. Nije to komplicirana lekcija ni priča koja u svojoj osnovnoj formi već nije ispričana - Amerika je zemlja koja više od svih drugih kroz svoje medije, mitove i narative pokušava samu sebe objasniti i opravdati.

Usprkos tome, ova arhetipska priča o usponu i padu, napornom radu, uzdizanju iz pepela, o uspjehu kao jedinom mogućem ishodu i dalje djeluje svježe i relevantno te ju mnogi, čini se, trebaju ponovno poslušati i učvrstiti razumijevanje suštine koju se očito zaboravlja.

Priča o Marthi je izvorno i neupitno američka. To je osnovni kod po kojem je oblikovan algoritam kulturnog sustava ove civilizacije. Može biti Jim Crow, mogu biti hipijevska era, Reaganove osamdesete ili Clintonove devedesete, može biti woke ili alt-right, ali bit se ne mijenja.

Nije htjela biti korporativni rob, a onda je postala prva milijarderka u povijesti

Kako naratorica u jednom trenutku filma kaže - "ovo je priča o prašnoj zdjeli" - aludirajući na eru Velike depresije i velikih pješčanih oluja koje su pustošile američki jug, što je bila scenografija za poznato djelo Plodovi gnjeva, - "ovo je priča o tome da više nikada neću biti gladna" - povezujući Marthu sa Scarlett O’Harom, junakinjom filma Prohujalo s vihorom, - "ovo je priča o Mildred Pierce" - ponovno je povezujući s poznatom heroinom noir filma Joan Crawford i likom koji je utjelovila.

Martha je prošla sve etape herojskog puta i na kraju ostala na vrhu. Djevojka iz obitelji iz New Jerseyja sa šestero djece, koju je odgajao strogi otac, udaje se protiv njegove volje, a zatim odlazi na putovanje po Europi koje joj definira ukus i proširuje estetski pogled.

Mlada žena među vukovima s Wall Streeta uči osnove kapitalističke džungle, a potom odustaje od pozicije korporativnog "roba" i od suknje za čijim rubom mašu mnoge naborane ruke bogatih staraca, samo da bi se nekoliko godina kasnije vratila u taj svijet, ovaj put u hlačama, i sve ih zgazila štiklom kao prva milijarderka u povijesti.

Da Marthu glume Meryl Streep ili Helen Mirren, dobile bi Oscara

Martha je jedna od onih osoba koje djeluju filmski iako se nikada nisu pojavile u filmu. Ne kao glumica, već kao lik koji bi Meryl Streep ili Helen Mirren utjelovile i vjerojatno za to dobile Oscara. Ona je osoba prema kojoj kolektivni osjećaji, kao i u slučaju Trumpa, osciliraju od najdublje mržnje do idolopokloničkog obožavanja, s mogućnošću da gotovo sve društvene skupine promijene svoje emocije prema njoj.

Ipak, za razliku od Trumpa, koji je svoje milijune naslijedio i imao bogatu pozadinu, ova je žena, s obzirom na mnogo skromnije početke, doslovno stvorila svoje carstvo ni iz čega. Bez obzira na to je li riječ o torti koju priprema u svojim emisijama ili receptu za stvaranje multimilijunske kompanije - iza svega stoji njezin jedinstveni moto, koji i dalje osvaja mase i zapravo čini Ameriku obećanom zemljom: "Ako sam ja uspjela, možeš i ti!"

Na ovu se temu zaista mogu napisati studije iz kojeg god ugla želite, ali Netflixov dokumentarac je solidan sažetak koji u sat i pedeset minuta pruža uzbudljiv uvid u Marthinu biografiju.

Narativnu okosnicu predstavlja sama Martha, koja u sadašnjosti, lice u lice s intervjuistom, rekreira svoj životni put. Paralelno, u istoj vremenskoj liniji vidimo je kako obilazi imanje i brine se o najmanjoj biljci u vrtu - pokazuje nam da su vještina i radinost na kojima je izgradila sebe i dalje prisutni, da bi doslovno sada mogla iz rukava istresti tisuću recepata, ideja za aranžmane i cateringe te općenito načine na koje svoju svakodnevicu možete učiniti lijepom i otmjenom, čak i ako niste bogati. I svaki bi od njih bio savršen.

Flashbackovi koji prate njezinu priču detaljno su ilustrirani ili fotografijama iz odgovarajućeg razdoblja ili snimkama iz TV reportaža i emisija koje su je pokrivale u razdoblju uspjeha, dok su ključni nezabilježeni trenuci riješeni animacijom, pa nemamo osjećaj da nas voajerizam iznevjerava, već da s Marthom provodimo vrijeme i u bračnoj postelji i u zatvorskoj ćeliji.

Osim te osnovne činjenice da je i nakon svega zadržala svoju bit, ovu ženu ističe i to što je sve svoje životne periode uspjela uskladiti s odgovarajućom epohom te nikada nije prestala biti relevantna i suvremena. Generacija Z vrlo dobro zna tko je ona plavokosa teta koja roasta na Comedy Centralu i druži se sa Snoop Doggom, jednako kao što su to znale njihove majke i bake.

Marthino uskrsnuće je arhetip temeljnog američkog mita i kapitalističke bajke

Na kraju, važnije od svega toga, stoji njezin trenutak pada i boravka na stupu srama uslijed manje pogreške u poslovanju, nakon koje su je svi mediji rastrgali (kao što to sada čine nekada voljenom Trumpu) i s užitkom likovali nad padom velikana. Čini se da je ovaj trenutak neizbježan, pa čak i poželjan na herojskom putu, jer ovisi o ishodu - hoćete li ostati zgaženi u prašini, osuđeni na to da do kraja života budete netko tko je imao svojih 5 minuta slave, ili ćete se ponovno uzdići sa šakom u zraku, ovisi o tome jeste li zvjezdica ili bezvremenska ikona.

Marthino uskrsnuće kompletira željeni arhetip temeljnog američkog mita i kapitalističke bajke i zato je njezina, kao i priča njezinog kolege Trumpa, i dalje relevantna te vrijedna pričanja i gledanja. Mala trivija iz reality showa The Apprentice, koji je vodio Donald, kaže da je umjesto suparničkog spin-offa Martha trebala preuzeti originalnu verziju od njega i u prvoj epizodi mu se obratiti njegovom frazom - "you are fired!"

Je li taj neostvaren komedijski trenutak samo odgođen kako bi postao ikoničan trenutak naše povijesti nešto kasnije, vidjet ćemo. Znajući Marthu, ništa nije nemoguće.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.