Usred smo ljeta pa predlažemo da odlepršate u svijet mašte. No što mašta jest? Ne radi se samo o tome da vas netko odvede na lijepo i začuđujuće mjesto. To bi bila konzumacija tuđe mašte. Drugim riječima, uzimanje bez davanja. Maštati, ako znamo kako, čin je kreativnosti i razvija naš duh upotpunjujući nam iskustvo života, što uključuje korištenje vlastitih potencijala i – stvaranje, davanje.
Pronađete li vrelo stvaranja u sebi, moći ćete se osloniti na vlastitu magiju te manje ovisiti o zabavi koju nam nude razni Netflixi, reality programi, katastrofične vijesti i društvene mreže. Mašta je u potpunoj suprotnosti s gubljenjem i ubijanjem vremena – ona hrani, potiče, razvija, nudi nešto novo u svijetu starog.
Započinjemo knjigom Ricka Rubina, koji je svoj život posvetio proučavanju kreativnosti i uz kojeg su se, do svojeg maksimalnog potencijala, razvili brojni vrhunski glazbenici. Nakon toga pogledat ćemo naslove koji će nas gurnuti mrvicu preko ruba svakodnevnog te nam odškrinuti vrata za vlastito istraživanje nepoznatog – no vrlo privlačnog.
Kreativni čin – Rick Rubin
Često čujemo da se u svakome od nas nalazi umjetnik. No što s onima koji nikako da pronađu svoj način umjetničkog izražavanja? Ova knjiga je jedno izvrsno razjašnjenje spomenute izjave jer govori o tome što kreativno izražavanje zapravo jest te nam ukazuje da ono može poprimiti doslovce bilo kakav oblik.
Legendarni glazbeni producent, dobitnik 9 nagrada Grammy, pomogao je brojnim glazbenim umjetnicima da se povežu sa svojim vrelom kreativnosti.
Rick Rubin poznat je po stvaranju prostora u kojem glazbenici različitih žanrova i tradicija mogu otkriti tko su zapravo i što mogu ponuditi. Stručnjak je u pomaganju ljudima da nadiđu samonametnuta očekivanja kako bi se povezali sa stanjem čistoće, stanjem nevinosti u kojem iznenađujuće postaje neizbježno.
Tijekom godina je mnogo razmišljao odakle kreativnost dolazi (i ne dolazi) te je naučio da umjetnika ne određuju specifični rezultati, već njegova povezanost sa svijetom. U vremenu ispraznog self helpa dobili smo naslov koji doseže dubinu kultnih klasika.
Majstor zagonetki – Danielle Trussoni
Cijeli je svijet zagonetka, a nitko ne razumije njegove obrasce kao čuveni zagonetač Mike Brink. Nakon teške ozljede mozga Mikeu, nekadašnjoj srednjoškolskoj sportskoj zvijezdi, potrebne su tek sekunde da odgonetne najkompleksnije zagonetke. Život mu se promijeni kada ga iz jednog ženskog zatvora pozovu da pogleda misteriozan crtež Jess Price, žene osuđene na trideset godina zbog ubojstva.
Puka znatiželja ubrzo će se pretvoriti u opsesiju, a potraga će ga odvesti na vrtoglavo putovanje od ženskog zatvora u državi New York preko Praga 19. stoljeća pa sve do tajnih odaja njujorške knjižnice Morgan. A odgovor koji traži krije se u drevnom misteriju koji bi mogao odrediti sudbinu čovječanstva.
Majstor zagonetki uzbudljiv je triler američke spisateljice Danielle Trussoni, čiji su hit-romani prevedeni na više od trideset jezika.
Hiperion – Dan Simmons
Vrijeme je kada klasici postaju iznimno vrijedno štivo. Iako iz ne tako daleke prošlosti, ovaj roman, koji je obilježio znanstveno-fantastičnu scenu devedesetih, danas se čini kao čudo smješteno u prostor izvan vremena. Ni sam autor nikada nakon Hiperiona nije uspio napisati ništa slično.
Knjigu, koja je, iako potpuno samodostatna, dio Spjeva o Hiperionu, s pravom uspoređuju s Dinom i drugim epohalnim djelima SF-a. Želite li doživjeti osjećaj istinskog čuđenja, ovo je knjiga za vas. Postoje informacije da je Bradley Cooper preuzeo produkciju filma prema ovom romanu, no zasad ne znamo više od toga.
Jedno drvo raste u Brooklynu – Betty Smith
Spomenuli smo da kreativnost ima različite izričaje. Među ovim naslovima koji nas guraju u neke nepoznate svjetove, čak i preko ruba poznatog univerzuma, ubacujemo jedan nevjerojatan roman koji će prodrijeti do srži vaših emocija i pokazati vam da naizgled malen svijet može biti ogroman.
Radi se o pomalo zanemarenom klasiku američke književnosti. Dojmljiva, tužna i prelijepa priča o svakodnevnim iskustvima nezaboravne obitelji Nolan, ispripovijedana je s dubokom iskrenošću i istinskom nježnošću, u književnom djelu koje uspijeva savršeno dočarati jedno mjesto i jedinstveni trenutak njegove prošlosti, a u isto vrijeme bogata je riznica univerzalnih životnih istina i općeljudskog iskustva.
Ovo je djelo duboko i neporecivo istinito, a upravo to je razlog zašto ova knjiga, i šest desetljeća nakon što je prvi put objavljena i doživjela trenutačan uspjeh, još uvijek dopire do čitatelja neovisno o njihovu porijeklu i životnim okolnostima.
Zaposlenici – Olga Ravn
Roman finalistice Booker Internationala Olge Ravn neobičan je niz svjedočanstava pojedinaca čiji je jedini smisao postojanja njihov posao. Mameći nas na čitanje kolažiranjem različitih sudbina, Ravn rasijeca samu srž kapitalizma, koji u svom najgorem obliku uništava ljudskost i empatiju.
Koketiranje s SF-om, pak, tek je izlika za razmatranje stanja čovjeka u suvremenome svijetu i jedne od mogućih vizija budućnosti. Obasut pohvalama kritike i preveden na mnogobrojne jezike, roman Zaposlenici kratko je štivo za dugo promišljanje.