Ova serija je u pet dana postala najgledanija u Hrvatskoj. Kritičari su je popljuvali

Foto: Netflix

NAKON što se slegla prašina oko Varalice s Tindera, Netflix je lansirao novi hit, dugo najavljivanu TV seriju u devet jednosatnih nastavaka – Projekt Anna (Inventing Anna). Trebalo je samo pet dana da se serija popne na prvo mjesto trendinga u Hrvatskoj, unatoč lošim kritikama koje je dobila.

Za adaptaciju stvarne životne priče Anne Sorokin, odnosno Anne Delvey (31) zaslužna je proslavljena producentica Shonda Rimes, najpoznatija po Uvodu u anatomiju. Glavne kritike usmjerene na seriju ponajviše se dotiču Shondine navike da su joj serije pomalo sapuničaste, što je i ovog puta slučaj.

 

Anna Sorokin glumila je da je bogata njemačka nasljednica, koja ne može do svog novca. Nakon što je upala u njujoršku elitu, sve je češće tražila pozajmice i uvaljivala drugima svoje račune. Oni su vjerovali da će ona te račune podmiriti jer je bogata, no na kraju je razotkrivena kao varalica te je osuđena.

Lani je puštena na slobodu zbog dobrog vladanja, no u ovom trenutku ponovno je u pritvoru jer je u Americi ostala dulje nego što joj je trajala viza te joj prijeti deportacija u Njemačku.

Unatoč tome što je iza rešetaka, Sorokin budno prati što se piše o njoj, medijima je poručila da će seriju pogledati čim je puste, a čak ima i profil na Instagramu koji je objavio najavu serije. Netflix joj je za njenu priču isplatio 320.000 dolara, što joj je dalo dovoljno sredstava da vrati dugove koje je morala podmiriti prema presudi.

Iako gledatelji gutaju epizode, kritika je nemilosrdno sasjekla Projekt Anna.

"Pod vodstvom Shonde Rhimes i s Juliom Garner (Ozark) u glavnoj ulozi, vješte glumice kojoj su dali krivu uputu da lošim naglaskom oponaša Annu, Projekt Anna je napuhana afera s epizodama koje redovito traju sat vremena, što se čini poput kazne (jedna epizoda traje krajnje nepotrebne 82 minute", kritizira Lauren Sarner iz New York Posta.

"Svaka epizoda počinje natpisom 'Ova priča je potpuno istinita. Osim dijelova koji su potpuno izmišljeni'. To bi trebalo biti duhovito, no serija bi bila bolja da su se držali istine, koja je sama po sebi zanimljiva, umjesto da su je opteretili fiktivnim ukrasima. Krajnji rezultat izgleda kao potraćeni potencijal", nastavlja ista autorica.

"U konačnici, Projekt Anna izgleda kao da prikazuje nešto čudnije od fikcije. To je površni, polovični pokušaj da nam prikaže uobičajene prizore, poput Anninog drskog ponašanja i velikih crnih naočala. A to nije dovoljno da drži seriju", zaključuje.

Sličnog je tona kritika Independenta.

"Projekt Anna je rastegnuta serija od devet epizoda koja nikako ne uspijeva uloviti enigmu svoje protagonistice niti biti privlačna poput nje", tvrdi Annabel Nugent.

I njima je pažnju privukao naglasak glavne glumice, no oni misle da je tu s razlogom.

"Garnerina gluma je nezgodna. Kao prvo, tu je naglasak. To je zbunjujuća mješavina njemačkog, ruskog i američkog koja zvuči kao loša gluma. Zatim je tu njen način govora. To su rečenice poput: "Zašto se odijevaš kao da si siromašna?". No ako pogledate intervjue stvarne Delvey, vidjet ćete da Garnerina gluma nije loša. Ona je odlična imitacija", navodi se.

Već smo pisali da seriju nisu nahvalili ni CNN ni britanski Telegraph.

"Projekt Anna pretvara sočnu dramu iz stvarnog života o prevarantici među influencerima u prilično ograničenu seriju, dijelom zbog toga što daje jednaku važnost novinaru koji je otkrio priču. Shonda Rhimes pogodila je s Bridgertonom, no njeno posljednje ostvarenje neće izazvati toliko oduševljenja", piše CNN.

Telegraph je bio još oštriji, nazvavši seriju "jeftinom i površnom poput njene protagonistice". "Čudesna priča o Anni Delvey, lažnoj nasljednici koja je prevarila visoko društvo New Yorka, svedena je na plitku TV dramu", stoji u njihovoj kritici.

Seriju je nahvalila samo Lucy Mangan iz The Guardiana.

"Priča možda ima veću težinu nego što se na prvi pogled čini, no u biti je moderna sapunica, i Bože, baš je zabavna. Ovo je serija za one koji se žele čuditi drskosti, stilu, čeličnim živcima dvadesetineštogodišnjakinje koja plete svoju mrežu u kući od karata izgrađene na tankom ledu. Oni koji traže dubinski, analitički pogled na fenomen Delvey, njezinu patologiju ili motivaciju, koji su nedostajali ranijim dokumentarcima o njoj, morat će još malo pričekati", piše ona.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.