PRIRUČNICI samopomoći nam često govore kako se nositi sa životom. Pritom nam tvrde kako se treba dosta promijeniti kako bismo došli do cilja. Iako navode da mijenjamo samo misli, ponašanja i sl., imamo osjećaj kao da pritom gubimo sebe. Toliko posla, zar ništa ne valja u startu? Novi temelji, novi stavovi, novi pogledi na život. No, ne ide to samo tako, što će primijetiti mnogi čitatelji ove vrste literature.
Čitaš, radiš nešto, nema promjene koju si očekivao. Ipak, čitajući upoznajemo dijelove sebe te, u idealnoj situaciji, malo-pomalo uspijevamo povezati različite strane svoje ličnosti i pomiriti ih. Stoga, koliko god mislili da je teško postići trajne rezultate, uputno je imati na umu da ne znamo uočiti promjenu dok proces traje već se samo jednoga dana probudimo (malkice) drugačiji – zreliji. Nekako izgleda da proces odrastanja nikad ne prestaje. Evo nekih naslova koji će vam pomoći na tom putu unutrašnjeg sazrijevanja.
Princeza koja je vjerovala u bajke – Marcia Grad Powers
Moderna bajka koja pogađa ravno u srce. Pripovijest koja nas vodi kroz osjećaje, snove i strahove kako bismo našli pravu sreću i istinsku ljubav i naučili razlikovati stvarnost od mašte. Nema ničeg lošeg u vjerovanju u bajke. Međutim, moramo znati da ono što nam se stvarno događa nije isto kao ono o čemu smo sanjali. Kada se s time pomirimo, shvatit ćemo da je sretan svršetak moguć i danas, u našoj modernoj bajci. A princ ne bijelom konju? Neka se sam za sebe pobrine!
Savjeti za izuzetan život – Robin Sharma
Robina Sharmu ne treba posebno predstavljati. Poznato ime u nas i u svijetu, autor nas kao stručnjak za osobni razvoj i uspjeh u svim područjima života u ovoj knjizi kroz kratke crtice upoznaje s brojnim načinima kojima svoj život možemo učiniti boljim. Često, osvrćući se na vlastita iskustva i svakodnevne situacije, Sharma velikim umijećem povezuje naizgled beznačajne događaje s mudrošću. U priručniku također navodi životne navike uspješnih ljudi, taktike i strategije za pretvaranje poteškoća u prilike, tehnike upravljanja vremenom, ideje za ostvarenje životne ravnoteže i slično.
Toksična pozitivnost – Whitney Goodman
Američka psihoterapeutkinja Whitney Goodman u ovom vodiču izlaže najnovija znanstvena istraživanja s brojnim primjerima iz svoje višegodišnje prakse koji razotkrivaju svu štetnost toksične pozitivnosti za naše mentalno i tjelesno zdravlje. Objasnit će vam kako se zdravo nositi s teškim emocijama, ali i naučiti vas što učiniti kad svjedočite patnjama drugih te vam na taj način pomoći da budete bolji prijatelji, roditelji, kolege ili partneri kad netko koga volite proživljava teške trenutke. Savršena protuteža svijetu koji, kad zagusti, zna reći samo "gledajte to s vedrije strane“!
U potrazi za srećom – Anders Hansen
Kad se ne osjećamo dobro, skloni smo povjerovati kako nešto s nama nije u redu, ali tjeskoba i depresija su prirodna stanja koja postoje još iz vremena kad su mnogi umirali od gladi ili zaraznih bolesti. U svojoj revolucionarnoj knjizi Anders Hansen iznosi nekoliko fascinantnih teza – od kojih je najzanimljivija ona da, suprotno našim uvjerenjima kako nešto s njim nije u redu, napadaj panike znači da naš mozak funkcionira baš kako treba. Pokazuje nam i da nismo stvoreni kako bismo cijelo vrijeme bili sretni – da je tako, naši preci jednostavno ne bi uspjeli preživjeti. Praktičnim smjernicama i zanimljivim primjerima, autor objašnjava kako naš um funkcionira i budi nadu da se uistinu možemo bolje osjećati u današnjem stresnom, digitalno povezanom svijetu.