Ovo je jedna od najpopularnijih društvenih igara ikad. Njena tajna je - kukanje

Foto: Shutterstock

KLAUS TEUBER, koji je nedavno preminuo u 70. godini, ostat će u povijesti zapisan kao tvorac igre The Settlers of Catan, jedne od najpopularnijih igara na ploči. Prvi put objavljena u Njemačkoj 1995. godine kao Die Siedler von Catan, igra je prodana u više od 40 milijuna primjeraka diljem svijeta i dostupna je na preko 40 jezika.

Za razliku od Rizika i Monopolyja, temeljenih na dominaciji, Catan se temelji na drugom principu - trgovanju i pregovaranju. Ploča se sastoji od morskih i kopnenih heksagona koji se pri svakoj novoj igri slažu u novi krajolik. Igra vrlo malo ovisi o faktoru sreće (samo pri određivanju koja polja daju resurse u rundi), a ostalo je na vještini taktiziranja i pregovaranja s igračima.

Igrači na otoku Catan grade svoje ceste, naselja i gradove skupljajući resurse (drvo, kamen, ciglu, žito, ovce) koje im u svakoj rundi daje otok. U toj gradnji pomažu im i trgovačke vještine. Naselja i gradovi predstavljaju bodove. Moguće je osvojiti dodatne bodove za najdužu neprekinutu cestu i za najveću vitešku moć.

Igrači se također trebaju čuvati lopova koji napada kad se baci broj 7, pa krade resurse i blokira polja. Onaj igrač koji prvi skupi 10 bodova je pobjednik.

Prodana je u 400.000 primjeraka u prvoj godini

Izdan na godišnjem sajmu u Essenu 1995. godine, Catan je rasprodao svojih početnih 5000 primjeraka tako brzo da čak ni Teuber nije imao prvo izdanje. Te je godine osvojio Spiel des Jahres (Igra godine) i sve druge glavne nagrade u njemačkoj industriji igara. Kritičari su ga nazvali remek-djelom. Obožavatelji se nisu mogli zasititi, razgrabili su 400.000 primjeraka u prvoj godini.

Od svog predstavljanja igra The Settlers of Catan postala je svjetski fenomen. Prevedena je na preko 40 jezika i prodana u nevjerojatnih 40 milijuna primjeraka, a iznjedrila je carstvo nastavaka, spin-offova, kartaških igara, računalnih igara, minijatura, pa čak i romana.

Igre je počeo raditi za opuštanje

Teuber je bio voditelj dentalnog laboratorija 80-ih godina izvan industrijskog grada Darmstadta, što je bio posao koji je smatrao stresnim, kada je počeo dizajnirati igre kao način opuštanja.

"U početku su te igre bile samo za mene. Uvijek imam priče u glavi - pročitao bih knjigu, a ako bi mi se svidjela, htio sam je doživjeti kao igru", rekao je za Forbes 2016. godine. To je bio i izvor njegovog prvog velikog uspjeha, igre pod nazivom Barbarossa, izrasle iz njegovog divljenja fantasy trilogiji Riddle-Master koju je 1970-ih napisala Patricia A. McKillip.

"Bilo mi je žao što je došao kraj. Pa sam pokušao doživjeti ovaj roman u igri", rekao je za The New Yorker 2014.

Ta je igra 1988. u Njemačkoj osvojila nagradu Spiel des Jahres, koja se smatra najprestižnijom nagradom u svijetu društvenih igara, a Njemačka je posebno oduševljena društvenim igrama. Tu je nagradu osvojio još tri puta: 1990. (za Hoity Toity), 1991. (za Wacky Wacky West) te već navedene 1995.

"Tajna Catana je da se morate cjenkati i ponekad kukati"

Ako je fantastična trilogija bila inspiracija za Barbarossu, Catan svoje postojanje nije mogao zahvaliti ničemu osim Teuberovoj mašti i njegovom dugogodišnjem zanimanju za povijest Vikinga.

"Kada sam čitao o Vikinzima, kada su otkrili Island, pomislio sam: 'Što bi se dogodilo da neki istraživači dođu na otok na kojem nema nikoga? Što će učiniti?'" rekao je u Going Cardboard, dokumentarcu o društvenim igrama iz 2012. godine.

Catan je naširoko hvaljen kao izazovan, ali intuitivan, igraju ga čak i djeca i pripisuje mu se zasluga za početak nove ere društvenih igara, koje su prešle okvire Scrabblea i Monopolyja. Umjesto besposlenog sjedenja dok se drugi igrači izmjenjuju, kao u Monopolyju, Catan traži stalno sudjelovanje i dijeljenje.

"Tajna Catana je da se morate cjenkati i ponekad kukati", rekao je Teuber za Wired. Za Erica Freemana, prvaka Sjedinjenih Američkih Država u Catanu 2022. godine, to je ono što je izdiže iznad starijih igara.

"Uistinu vjerujem da je Klaus stvorio najbolju društvenu igru ​​svih vremena. I kompliciranu i pristupačnu, kombinira vještinu, sreću, strategiju i moj omiljeni aspekt: ​​moć uvjeravanja. Ne možete razgovorom uspjeti pobijediti u partiji šaha, ali u Catanu svakako možete", rekao je za The New York Times.

"Ovo je isto što i život"

Društvenost koju je igra zahtijevala pomogla joj je da postane popularna. Studenti su otkrili igru, a u nekim kampusima Catan je postao gotovo pa sport. Pojavili su se turniri, uključujući i međunarodne, a prvo svjetsko prvenstvo koje je uključivalo igrače na turnirima izvan Njemačke održano je 2002. godine. Tauber je jednom prilikom otkrio koja je tajna popularnosti Catana.

"Možda je postojala dobra ravnoteža između strategije i sreće. Na primjer, rulet je samo sreća, a šah je potpuna strategija. Međutim, ako pobijedite u Catanu, pomislite 'moja je strategija bila dobra', a kad izgubite, mogli biste pomisliti 'samo nisam imao sreće'. Ovo je isto što i život", rekao je za Nikkei Asiju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.