Pet knjiga koje bi zaista bilo šteta propustiti ovog ljeta (dok još traje)

Foto: Press

Još malo se bavimo ljetnim čitanjem – onim koje uključuje sanjarenje, uživanje uz zvuk valova i osunčani ten. Isto tako, ne isključuje fotelje u klimatiziranim prostorima, hladovinu ni miris gradskog asfalta. Godišnji odmori brzo prolaze, no ostaju u sjećanju te, iako ste možda već zatrpani poslom, uspijevate odvojiti koji trenutak za maštanje i čitanje. Evo nekoliko naslova koje se isplati pročitati, a objavljeni su nedavno.

Dogodilo se jednog ljeta – Tessa Bailey

Krećemo sa slatkim ljubićem. Piper Bellinger je utjecajna, modno osviještena mlada žena, a zbog otkačenih zabava uvijek je u središtu pozornosti. Kada popije previše šampanjca, tulum na krovu hotela otme se kontroli i ona završi u pritvoru, a njezin očuh zaključi da je ovoga puta doista pretjerala.

Oduzima joj sve i, kako bi je naučio odgovornosti, šalje je da zajedno sa sestrom vodi bar pokojnog oca u gradiću Westportu. Piper se još nije ni raspakirala, a već se susrela s naočitim, bradatim kapetanom Brendanom, koji ne vjeruje da će ona izdržati dulje od tjedan dana izvan Beverly Hillsa. Jako zabavno štivo koje ponosno stoji na suprotnom polu od svakodnevnih problema.

Putovanja na nemoguća mjesta – Simon Reeve

Koliko god nam sama putovanja bila zanimljiva, toliko ih je teško na adekvatan način kasnije prenijeti u putopis. Mnogi koji se bave opisivanjem avantura koje su proživjeli lutajući svijetom nailaze na zid koji se ispriječi između njih i njihovih čitatelja. Simon Reeve već je u svojoj prethodnoj knjizi Korak po korak pokazao da ne pati od tog sindroma.

Njegovi se putopisi sviđaju i onima koji nisu freakovi za novim mjestima jer u njih uključuje vrlo zanimljive osobne priče te okom koje vidi skriveno donosi nova iskustva u doživljaj putovanja. Ovoga nas puta Simon odvodi u prekrasne i fascinantne, no veoma složene kutke svijeta koji ključaju u svojoj kontradikciji: od tropskih krajeva, usamljenih rajskih otoka pa sve do džungli koje bujaju uzavrelim životom.

Sutra, i sutra, i sutra – Gabrielle Zevin

Malo muljamo, ovo nije najnovija knjiga. U prijevodu je objavljena prošle godine, no smatramo da je jedan od onih romana koje ne smijete propustiti. Ne. Smijete. Sam i Sadie upoznaju se u bolnici 1987. Sadie posjećuje sestru, Sam se oporavlja od automobilske nesreće. Dani i mjeseci sporo prolaze, no u zajedničkom igranju igrica pronalaze sreću, bijeg, žestoku konkurenciju i – posebno prijateljstvo.

Prijateljstvo ipak biva naprasno prekinuto i djeca se vraćaju u svakodnevicu. Susret na postaji podzemne željeznice, osam godina kasnije, vraća ih u djetinjstvo i uskoro započinju raditi ono što vole – zajednički stvarati virtualne svjetove. Suradnja ih pretvara u superzvijezde i svijet preko noći postaje njihov. No to ih ne može zaštititi od svega što život donosi. Opis radnje ljubomorno skriva magiju knjige – ne razmišljajte previše, samo se upustite u štivo koje nećete lako zaboraviti.

Mit o normalnom – dr. Gabor Maté

Nova knjiga jednog od najvećih vizionara cjelovitog zdravlja čovjeka. Gabor Mate ulazi duboko u problematiku traume, ovisnosti i njihove povezanosti s bolestima. Logika je jednostavna – udarci na psihu utječu na naš život u njegovoj potpunosti. Bole vas leđa, idete doktoru, doktor vam pomogne, bol se vrati.

Od teških bolesti do svakodnevnih kroničnih bolova, sve je u nama povezano sa psihom, a psiha obitava u ekološkom sustavu modernog života. Nakon četiri desetljeća rada u zdravstvenom sustavu, ovaj renomirani liječnik prepoznao je da, uz svu našu stručnost i tehnološku sofisticiranost, zapadna medicina najčešće ne pristupa cjelovitoj osobi i zanemaruje javnu znanstvenu činjenicu da današnja kultura stresira tijelo, opterećuje imunološki sustav i potkopava emocionalnu ravnotežu.

Sve sami dobri ljudi – Ashley Flowers

U fantastičnom debitantskom romanu voditeljice popularnog true crime podcasta Crime Junkie, jedna će novinarka, godinama progonjena neriješenim umorstvom svoje prijateljice iz djetinjstva, na površinu izvući mračne tajne svog rodnog grada. Svi se u gradiću Wakarusi, u američkoj saveznoj državi Indiani, sjećaju zloglasnog slučaja January Jacobs, čije je tijelo otkriveno u jarku tek nekoliko sati nakon što je prijavljen njezin nestanak.

Margot Davies tada je bilo šest godina – koliko i January – i živjela je preko puta žrtve. U dvadeset i pet godina, koliko je otad proteklo, Margot je odrasla, odselila se i postala novinarka. No, cijelo je to vrijeme progoni osjećaj kako je to mogla biti ona – kako je ubojica pukim slučajem odabrao njezinu prijateljicu. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.