Prebolio je dječju paralizu, a onda promijenio povijest kinematografije

Foto: EPA

7. travnja 1939. rođen je jedan od najvažnijih redatelja u povijesti filma, Francis Ford Coppola. Njegovo ime povezano je s nekim od najutjecajnijih filmova svih vremena, a njegov rad i danas snažno utječe na svijet kinematografije.

Coppola je rođen u Detroitu, u umjetnički nastrojenoj obitelji talijanskog podrijetla. Njegov otac Carmine bio je flautist i skladatelj, a umjetnost je odmalena bila prisutna u njihovu domu. Kao dijete, Francis je obolio od dječje paralize i više od godinu dana bio je prikovan za krevet. Taj period iskoristio je da bi gledao filmove i osmišljavao lutkarske predstave, što mu je probudilo maštu i kasnije snažno utjecalo na njegovu ljubav prema pripovijedanju i režiji.

Nakon studija filma Coppola je vrlo brzo privukao pažnju u svijetu kinematografije, ali svjetsku slavu stekao je početkom 70-ih. Najpoznatiji je po trilogiji Kum, koja se smatra jednim od vrhunaca filmske umjetnosti. Prvi dio Kuma izašao je 1972. godine i odmah postao veliki hit, kako kod publike tako i kod kritike. U filmu se prate događaji unutar mafijaške obitelji Corleone, a glavne uloge tumače legendarni glumci Marlon Brando i Al Pacino.

 

Zbog Apokalipse danas založio je svoju imovinu

Coppola je 1974. režirao i nastavak Kum II, koji je također postigao izniman uspjeh i osvojio šest Oscara. Treći dio stigao je 1990. i zaokružio priču o obitelji Corleone. Iako je bio manje hvaljen od prva dva dijela, ostao je važan dio ove povijesne trilogije.

Iste godine kad je režirao Kum II, Coppola je snimio i Prisluškivanje, napeti triler o prisluškivanju i paranoji. Taj film donio mu je Zlatnu palmu u Cannesu i potvrdio njegov status autora koji zna stvarati i intimnije, psihološki kompleksnije filmove.

Jedan od njegovih najambicioznijih i najpoznatijih projekata bio je Apokalipsa danas, ratni film iz 1979. koji prikazuje kaos i psihološke posljedice Vijetnamskog rata. Za produkciju tog filma Coppola je uložio vlastiti novac i čak založio svoju imovinu. Snimanje je bilo iscrpljujuće i kaotično, ali rezultat je bio film koji se i danas smatra jednim od najboljih prikaza ratne stvarnosti u povijesti kinematografije.

 

Osim što je sam stvorio nezaboravne filmove, Coppola je pomogao i mnogim drugim filmašima. Bio je mentor, suradnik i inspiracija brojnim redateljima mlađe generacije. S Georgeom Lucasom osnovao je filmski studio American Zoetrope, koji je trebao biti prostor za kreativne i neovisne projekte. Iz tog studija potekli su brojni važni filmovi američke kinematografije 70-ih i 80-ih.

Devedesetih godina Coppola je režirao Drakulu, vizualno dojmljivu ekranizaciju klasičnog romana, u kojem je glavnu ulogu tumačio Gary Oldman. Taj film pokazao je njegovu sposobnost da spaja umjetnički izričaj s komercijalnim uspjehom.

Strastveni je vinar

Zanimljivo je i da dolazi iz poznate filmske obitelji. Njegov nećak je glumac Nicolas Cage, a kći Sofia Coppola također je uspješna redateljica i dobitnica Oscara za film Izgubljeni u prijevodu.

Osim filma, Coppola ima još jednu veliku strast – vino. Vlasnik je vinograda i vinarije u Kaliforniji, a njegova vina danas su poznata širom svijeta. I u svijetu vina, kao i u filmu, njeguje istu posvećenost kvaliteti i osobnom izrazu.

Tijekom cijele karijere nije se bojao eksperimentirati. Snimao je filmove različitih žanrova i istraživao nove stilove i tehnike, često riskirajući, ali uvijek ostajući vjeran vlastitoj viziji, zbog čega je promijenio način na koji gledamo filmove i s razlogom se smatra jednim od velikih majstora sedme umjetnosti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.