RUSI su još 2017. godine, dok je Marvelova treća faza bila na svom vrhuncu i čekao se završni nastavak Avengersa, Endgame, snimili svoju verziju uspješne sage sa superherojima i nazvali je The Guardians, odnosno, Zaštitnici.
Zaštitnici su bili znatno manje uspješni od Avengersa i imaju ocjenu 4/10 na IMDB-u te svega 33 posto prema kritičarima i 23 posto prema publici na Rotten Tomatoesu. Za razliku od Avengersa koji traju preko tri sata u zadnjem i gotovo dva i pol sata u prvom dijelu, Zaštitnici traju tek malo više od sat i pol, a kada je u pitanju kvaliteta CGI-ja i akcijskih scena, ne može se reći da je baš odrađen dobar posao.
Ruski Hulk i Nick Fury
Što se protagonista tiče, oni su veoma specifični. Zaštitnici su svoje moći dobili u vrijeme Hladnog rata, a imaju svoju verziju Hulka pomiješanog s Rocket Racoonom iz franšize Guardians of the Galaxy, odnosno čovjeka medvjeda Ursusa s kodnim imenom Wildman, koji barata raznom teškom artiljerijom.
Imaju bojnicu Elenu Larinu, koja predstavlja rusku verziju Nicka Furyja, čovjeka koji je oformio Avengerse. Tu je i besmrtni Ler, kodnog imena Landman, koji ima supermoć mijenjanja forme i uglavnom se služi kontrolom kamenja, koje onda baca na protivnike. Dakle, ima tu i elemenata Magneta, mutanta iz Marvelove franšize X-Men, koji upravlja metalom, kao i Bena Grimma iz Fantastic Foura.
Žena koja se pretvara u vodu
Nadalje, jedan od heroja je i Khan, kodnog imena Windman, iako njegove sposobnosti nemaju baš nekakve veze s vjetrom. On je brz, može se teleportirati i za sobom ostavlja nekakav oblak dima ili plina.
Marvelovi fanovi vjerojatno će ga usporediti s X-Menovim teleporterom i mačevaocem Nightcrawlerom, a na prvi pogled ovaj je heroj čista kopija Marvelova Winter Soldiera, samo što su Rusi svom superheroju, umjesto metalne ruke, dali dvije goleme oštrice.
I na koncu, kada su superheroji u pitanju, tu je još i Xenia, kodnog imena Waterwoman. Ona ima "isusovsku" moć hodanja po vodi i može se kretati kroz vodu bez otpora, kao da lebdi zrakom. Isto tako može postati nevidljiva i može se pretvoriti u tekućinu.
"Originalan" superzločinac
A kakvi bi to superheroji bili da nemaju i superzločinca. U Zaštitnicima to je profesor August Kuratov. Kuratov je mišićavi zlikovac opremljen nekakvim strojem koji mu omogućava kontrolu drugih strojeva i može upravljati strujom. Kuratov može i raditi svoje klonove pa tako napravi vojsku klonirajući samog sebe i uz to još ima i vojsku robota.
Što se radnje tiče, profesor Kuratov želi, veoma originalno, zavladati svijetom, i to kontrolirajući sve satelite i strojeve na svijetu. Možda i najjače u cijelom filmu jest to da su Zaštitnici poprilično očajan tim superheroja i često gube bitke pa čak i onu finalnu protiv profesora.
Na kraju, dakako, ipak pobijede profesora, i to na specifičan način. Kao da je riječ o Power Rangersima, Zaštitnici ni iz čega otkriju da mogu ujediniti svoje moći i onda nekakvom čarobnom kuglom, koju rukama formira jedan od likova dok mu ostali drže ruke na ramenima, nešto kao iz japanske animirane serije Dragon Ball, unište profesora Kuratova.
Nisu zaradili ništa
Ruski Avengersi imali su budžet od tek 5.4 milijuna dolara, što je za film koji se oslanja na specijalne efekte i spektakularne scene borbi, te likove koji su prenatrpani supermoćima, smiješno mala cifra. Dakako, u Rusiji su Zaštitnici predstavljeni kao visokobudžetan film.
Kostimi su najblaže rečeno adekvatni, a CGI bi se mogao usporediti s nekom igrom za PlayStation 3, i to srednje kategorije. Film je na kraju loše prošao u kinima i zaradio je tek 4.6 milijuna dolara, dakle nisu pokrili niti budžet.