Voće, baš kao i povrće, bogato je korisnim i zdravim nutrijentima koji pozitivno utječu na cjelokupno zdravlje. Nakon što su stručnjaci otkrili koje su najzdravije vrste povrća koje trebate jesti, sada su isto učinili s voćem. Kada je u pitanju dnevna konzumacija voća, preporuka je dnevno pojesti dvije različite vrste voća.
Ono je prepuno esencijalnih vitamina, minerala, vlakana i fitonutrijenata te je temelj uravnotežene prehrane. Unos više voća jedan je od najjednostavnijih i najučinkovitijih načina za podržavanje cjelokupnog zdravlja, upravljanje težinom i potencijalno produljenje životnog vijeka, pišu iz Eat This, Not That.
Stručnjaci su izdvojili deset najzdravijih vrsta voća koje možete i trebate često jesti. U nastavku otkrivamo koje su to voljene namirnice.
Jabuke
Jabuke su bogate hranjivim tvarima poput vitamina C, vlakana i snažnih antioksidansa, uključujući flavonoide i fenolne kiseline. Redovita konzumacija ovog voća povezana je s manjim rizikom od razvoja srčanih bolesti, piše Eat This, Not That.
Prema istraživanju objavljenom u časopisu American Journal of Clinical Nutrition, žene koje su najviše konzumirale jabuke, imale su 13 do 22 posto manji rizik od kardiovaskularnih bolesti. Osim što podržavaju zdravlje srca, jabuke mogu pomoći u upravljanju težinom, smanjiti rizik od određenih vrsta raka te zaštititi od astme, dijabetesa tipa 2 i staračkog kognitivnog propadanja.
Borovnice
Borovnice se često nazivaju supervoćem zbog impresivnih zdravstvenih prednosti. Prepune su antioksidansa koji im daju živopisnu plavu boju i pomažu u smanjenju rizika od kroničnih bolesti te usporavaju proces starenja, tvrdi dijetetičarka Julie Upton.
Istraživanja pokazuju da redovita konzumacija borovnica smanjuje rizik od srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2, sustavne upale, glaukoma te kognitivnih i memorijskih padova povezanih sa starenjem, prema istraživanju u časopisu "Advances in Nutrition", prenosi "Eat This, Not That".
Šipak
Šipak je bogat vitaminom C, kalijem, vitaminom K i bioaktivnim polifenolima koji djeluju kao snažni antioksidansi, smanjujući rizik od kroničnih bolesti. Ovo je voće jedno od onih čiji se utjecaj najviše istraživao, pišu iz Eat This, Not That te dodaju da je dosad napravljeno više od tisuću istraživanja i radova o dobrobitima šipka.
Naranče
Naranče su prepune esencijalnih hranjivih tvari, uključujući vitamine C i A, kalij, kalcij, vlakna i vitamine B skupine. Studije pokazuju da naranče mogu ojačati imunitet, poboljšati zdravlje kože te smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti. Pregledna studija, objavljena u časopisu Nutrients, naglašava kako jedinstveni fitonutrijenti u citrusima mogu podržati zdraviji crijevni mikrobiom.
Jagode
Dijetetičarka tvrdi da "jedna porcija od osam jagoda osigurava više vitamina C nego naranča te obiluje antioksidansima i esencijalnim hranjivim tvarima poput kalija, folne kiseline i vlakana".
Jagode su korisne za zdravlje srca, upravljanje težinom i poboljšanje crijevne mikrobiote, a također mogu usporiti kognitivno propadanje. Istraživanje provedeno na Rush University Medical Centeru pokazalo je da su stariji ispitanici koji su konzumirali najviše jagoda imali 34 posto manji rizik od razvoja Alzheimerove bolesti tijekom istraživanja.
Maline
Maline su bogate vitaminom C, kalijem, magnezijem, vitaminima B skupine i antioksidansima. Antioksidansi u malinama, poput elaginske kiseline, imaju antikancerogena svojstva, dok antocijanini podržavaju zdravlje srca i štite od dijabetesa tipa 2, pretilosti i kognitivnog propadanja povezanog sa starenjem, prema istraživanju objavljenom u časopisu "Advances in Nutrition".
Šalica malina sadrži čak osam grama vlakana, što je više nego kod većine voćaka, pa su izvrstan izbor za dulji osjećaj sitosti i poboljšanje zdravlja probavnog sustava.
Grožđe
"Grožđe spada među najbolje voćke koje možete dodati svojoj prehrani", ističe dijetetičarka. Ovo niskokalorično voće sadrži vitamin K, kalcij, vlakna i bioaktivne flavonoide koji grožđu daju njegovu vibrantnu crvenu boju.
Prema istraživanju objavljenom u časopisu Oxidative Medicine and Cellular Longevity, flavonoid resveratrol prisutan u grožđu, borovnicama i kupinama pruža brojne prednosti, prenosi Eat This, Not That.
Mango
Mango sadrži preko 20 esencijalnih vitamina i minerala te nudi brojne zdravstvene prednosti, od smanjenja upale do nižeg rizika od srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2. Jedna šalica svježeg manga osigurava sto posto dnevnih potreba za vitaminom C, što podržava jak imunološki sustav, zdrave zube i desni te proizvodnju kolagena za elastičnu kožu. Mango je također bogat vlaknima, koja pomažu dulje održati osjećaj sitosti.
Trešnje
Trešnje su bogate vlaknima i kalijem te su prirodno niskokalorične, s oko sto kalorija po šalici. Njihova duboka crvena boja dolazi od antocijanina, snažnih spojeva koji nude brojne zdravstvene prednosti. Prema pregledu objavljenom u časopisu Nutrients, antocijanini mogu smanjiti bol i upale, poboljšati san, smanjiti markere povezane sa srčanim bolestima i dijabetesom tipa 2 te ublažiti upale u tijelu, prenosi Eat This, Not That.
Dinja
Dinja je jedna od najzdravijih voćki koje možete uključiti u svoju prehranu. Jedna šalica ima samo 50 kalorija te pruža vlakna, kalij, vitamin C, folnu kiselinu, vitamin K, kalcij, magnezij, lutein, zeaksantin i beta-karoten, prema podacima USDA.
S oko 90 posto sadržaja vode, dinja je hidratantna i zasitna. Također, sadrži hranjive tvari korisne za zdravlje srca te karotenoide lutein i zeaksantin koji mogu pomoći u zaštiti od staračke makularne degeneracije, vodećeg uzroka sljepoće kod starijih osoba.