SIMPTOMI artritisa mogu varirati od blago frustrirajućih do nesnosno bolnih. Nažalost, to je stanje prilično uobičajeno. Samo u SAD-u zahvaća oko 24 posto odraslog stanovništva.
Iako ne postoji lijek za artritis, postoji nekoliko namirnica za koje je utvrđeno da pomažu u ublažavanju bolova u zglobovima, oteklina i ukočenosti. S druge strane, postoji i nekoliko namirnica koje treba izbjegavati, ali i navika kojih biste se trebali odmah riješiti.
Jedenje previše dodanog šećera
Dodani šećer ne čini dobro oboljelima od artritisa.
"Jedna od najgorih navika je jedenje hrane bogate dodanim šećerima, poput slatkiša, slatkih napitaka i sličnog. Šećer izaziva upalu u tijelu, a artritis se pogoršava sistemskom upalom", pojasnila je za Eat This dijetetičarka Julie Upton.
Izbjegavanje namirnica biljnog porijekla
Nikome neće škoditi više biljaka na tanjuru. To uključuje voće, povrće, mahunarke, orašaste plodove i sjemenke za koje se pokazalo da imaju protuupalno djelovanje.
"Ove namirnice pomažu u suzbijanju upale jer su bogate antioksidansima i vlaknima, što može pomoći u promicanju zdravih bakterija u crijevima. Studije su pokazale da osobe s artritisom obično imaju ograničenu raznolikost crijevnih bakterija", napominje dijetetičarka Amy Shapiro.
Jedenje previše slane hrane
Iako sol može biti učinkovit pojačivač okusa, redovito konzumiranje hrane s visokim udjelom natrija može dovesti do nekoliko zdravstvenih problema. To može varirati od glavobolje i nadutosti do visokog krvnog tlaka i povećanog rizika od srčanih bolesti.
Međutim, kada je u pitanju artritis, sol može uzrokovati da stanice povlače vodu, što bi u konačnici moglo pogoršati otečenost. Osim toga, kortikosteroidi, koji se obično koriste za liječenje reumatoidnog artritisa, mogu uzrokovati da tijelo zadrži više natrija, prema The Arthritis Foundation.
Konzumiranje previše zasićenih masti
Istraživanja su pokazala da zasićene masti izazivaju upalu u masnom tkivu, kao i da mogu oslabiti hrskavicu u zglobovima.
"Pokušajte ograničiti ili izbjegavati hranu bogatu zasićenim masnoćama, a to su prvenstveno namirnice životinjskog podrijetla, poput crvenog mesa, maslaca, punomasnog sira i drugih punomasnih mliječnih proizvoda", kaže Upton.