IAKO je povremeno kašljati sasvim normalna pojava, kašalj koji dulje vrijeme ne prolazi može biti znak određenog zdravstvenog problema, uključujući i srčane probleme. Kako prenosi klinika Mayo, kašalj se smatra akutnim ako traje manje od tri tjedna, a kroničnim ako traje dulje od osam tjedana.
Najčešći uzroci su uglavnom prehlada ili gripa, alergija, astma ili bronhitis. Međutim, postoje i neke druge bolesti kod kojih je upravo kašalj jedan od prvih simptoma, a jedna od njih je bolest srca. Iako ga mnogi ignoriraju, liječnici upozoravaju kako treba posjetiti liječnika ako kašalj potraje dulje od tri tjedna ili postaje intenzivniji s vremenom.
No kako prepoznati da bi kašalj mogao biti znak bolesti srca? Nekoliko je znakova koji na to ukazuju. Ako se uz kašalj, koji dulje vrijeme ne prolazi, javljaju simptomi poput nelagode u prsima, vrtoglavice, kratkoće daha ili mučnine, liječnici kažu kako bi mogla biti riječ o bolesnom srcu.
Liječnici objašnjavaju kako postoje dvije vrste srčanog zastoja, na lijevoj strani i na desnoj. Kada dođe do zastoja na lijevoj strani, krv, ali i sva tekućina povlače se u pluća zbog čega dolazi do kratkoće zraka i kašlja. Kašalj je u većini slučajeva mokar, ne smiruje se s vremenom, a vrlo je često prisutna i ružičasta sluz.