Liječnica otkriva što se događa tijelu kad se podvrgnete brzinskoj dijeti

Foto: 123RF

PRIJE godišnjih odmora mnogi odabiru brzinske dijete kako bi u kratkom roku skinuli višak kilograma i što bolje izgledali u kupaćem kostimu.

Nedostatak samopouzdanja kada je tijelo u pitanju je velik problem, no brzo mršavljenje je opasno i može ozbiljno naštetiti zdravlju.

“Brzinska dijeta može vam pomoći da izgubite nekoliko kilograma viška zbog tjedan dana na plaži, ali rezultat je kratkoročan i može imati negativan učinak na tijelo i um”, otkriva liječnica opće prakse Julianne Barry.

Ponekad je teško odoljeti iskušenju, no dr. Julianne savjetuje da proučite kakav učinak brze dijete imaju na vaše tijelo.

1. Može usporiti metabolizam

Brzi metabolizam ključan je za gubitak kilograma, no brza dijeta može ga samo usporiti.

“Ekstremne dijete uzrokuju puno brže smanjenje mišićne mase nego postojan, dugotrajan pristup. Što je manje mišića, to je metabolizam sporiji i može rezultirati kasnije povećanjem težine”, objašnjava dr. Barry.

2. Može oslabiti vaš imunitet

“Kada si uskraćujete potrebne minerale i vitamine, riskirate slabiji imunitet”, kaže dr. Julianne. Oslabljeni imunitet podložan je bolestima, a to sigurno ne želi nitko na odmoru.

“Ako izbacite svu masniju hranu iz prehrane, tijelo neće dobivati dovoljno vitamina A, D, E i K, a to može uzrokovati probleme. Ti vitamini su potrebni jer pomažu jačanju imuniteta, a njihov nedostatak izaziva probleme u budućnosti.”

3. Može uzrokovati proizvodnju ketona

“Kada ste na dijeti kojom unosite manje ugljikohidrata, vaše tijelo može početi proizvoditi ketone”, govori dr. Julianne.

To je princip na kojem funkcionira ketogena dijeta.

“Vjerojatno ćete smršavjeti, ali isto tako se mogu pojaviti nuspojave poput mučnina, lošeg zadaha i problema s jetrom ili bubrezima.”

4. Može uzrokovati dehidraciju

Sigurno ste više puta iskusili da na nekim dijetama vrlo brzo vaga pokazuje smanjenje kilograma. Razlog tomu je gubitak vode, ali to nije dugoročno dobro. 

“Rezerve glikogena su izvor energije koji veže vodu i brzo se iscrpljuju. Kada počnete ponovno normalno jesti, tijelo će nadopuniti glikogen i pohraniti vodu, što će uzrokovati ponovno vraćanje izgubljenih kilograma”, objašnjava dr. Julianne i dodaje da dehidracija može uzrokovati glavobolju i vrtoglavicu.

5. Može biti okidač za probleme sa srcem

Brze dijete imaju neke pozitivne učinke poput snižavanja krvnog tlaka, kolesterola i šećera u krvi, no isto tako, napominje liječnica, mogu biti opasne za srce.

“Svi koji imaju problema sa srcem, trebali bi se savjetovati s doktorom prije nego što se odluče za brzinsku dijetu jer se problemi sa srcem mogu pojaviti na samom početku dijete”, poručuje dr. Julianne.

6. Može oštetiti kosu i kožu

“Kad ste na brzinskoj dijeti, ograničavate količinu vitamina i nutrijenata koje apsorbira tijelo”, kaže dr. Julianne. 

Upravo je to razlog zbog kojeg kosa može izgledati beživotno i opadati, dok će koža biti suha i mogle bi se pojaviti akne.

7. Može poremetiti rad crijeva

Brze dijete mogu uzrokovati poremećaj rada crijeva. Naime, ako ne unosite dovoljno nutrijenata, to bi moglo rezultirati neredovitim pražnjenjem crijeva. Dr. Julianne savjetuje da pratite stolicu kako biste znali je li vaša dijeta zdrava.

“Ako vas iscrpljuje ili imate neke poteškoće, to je znak da trebate napraviti promjenu u prehrani. Ako ste zabrinuti, kontaktirajte svog liječnika.”

8. Može vas iscrpljivati

“Brzinske dijete vode smanjenju kilograma, ali mnoge od njih reduciraju glikogen i rezerve vode zbog čega tijelo gubi energiju, a vi se osjećate umorno”, kaže liječnica. “Zbog manjeg unosa vitamina i nutrijenata, tijelo ne može proizvesti potrebnu količinu energije pa se osjećate tromo i iscrpljeno.”

9. Može vas učiniti nervoznima

Brze dijete mogu biti okidač za otpuštanje kortikosterona koji uzrokuje povećanu razinu stresa, nervozu i eventualni razvoj depresije. Moguće je osjetiti i manjak koncentracije i poremećaje prilikom spavanja što dovodi do umora.

“Zbog sveg navedenog, umjesto brzinskih dijeta, dajte si više vremena i postavite realne ciljeve”, savjetuje dr. Julianne.

Dugoročnim promjenama životnog stila osjetit ćete zdravu razliku, kaže i navodi što možete učiniti:

- reducirajte unos alkohola
- reducirajte unos šećera 
- uključite u prehranu više proteina
- pronađite dijetu bogatu voćem i povrćem, orašastim plodovima, mahunarkama i cjelovitim žitaricama
- reducirajte stres
- jedite hranu koja obiluje zdravim mastima
- bavite se fizičkim aktivnostima kako bi vam metabolizam bio brži
- pronađite vježbe koje volite 
- tjedno se preporučuje oko 150 minuta treninga umjerene jačine
- pokušajte dnevno napraviti 10.000 koraka.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.