Hladno vrijeme pogoduje razvoju bakterija i virusa. Ako se naše tijelo još nije prilagodilo nižim temperaturama ili ako nam je imunitet slab, podložniji smo prehladi ili gripi. Može li nam u tome pomoći češnjak?
Češnjak je često korištena namirnica u gotovo svakoj kuhinji. Bogat je nutrijentima, sadrži vitamine A, C, E, K i vitamine B skupine (B1, B2, B3, B6), uz minerale poput natrija, kalija, kalcija, bakra, željeza i cinka. Alicin, koji se nalazi u češnjaku, aktivira se kada se začin nasjecka te je učinkovit protiv bakterija, smanjuje začepljenost nosa, potiče iskašljavanje i ublažava kašalj.
Češnjak također ima mnogo antioksidansa koji pomažu oporavku oštećenih stanica. Vitamini B6 i C u češnjaku jačaju imunološki sustav, ublažavaju simptome i ubrzavaju oporavak. Istraživanje iz 2001. godine otkrilo je kako su ljudi koji su jeli sirov češnjak tijekom 12 tjedana, između studenog i veljače, bili manje prehlađeni. Također, oni koji su se prehladili, brže su ozdravili.
Potencijalne nuspojave
Konzumiranje male količine sirovog češnjaka u dnevnim obrocima može biti korisno za prevenciju bolesti. Međutim, postoje nuspojave poput žgaravice, iritacije usta, nadutosti, mučnine, proljeva ili povraćanja. Pretjerana konzumacija sirovog češnjaka također može dovesti do neugodnog zadaha, ali i tjelesnog mirisa.
Osim toga, osobe koje tek počinju konzumirati češnjak mogu osjetiti iritaciju u grlu, a kod nekih osjetljivih osoba može se pojaviti i osip na koži. Češnjak također može ometati djelovanje određenih lijekova, što dovodi do neželjenih učinaka. Stoga je preporučljivo konzultirati se s vlastitim liječnikom o konzumaciji češnjaka.