VJEROJATNO ste čuli koliko je bolno kad bubrežni kamen prolazi mokraćovodom. Sada, zahvaljujući jednoj ženi, možete vidjeti i kako taj kamen izgleda.
Tiktokerica Lauren Arrow objavila je video kamena koji je izbacio njezin dečko.
"Moj siroti dečko je ovo pomokrio. Jadna mokraćna cijev. Nisam znala da bubrežni kamenci mogu biti tako zli. Pogledajte taj oštar vrh", napisala je uz snimku kamena.
@vocalguide Owwie ##BetterTogetherChallenge ##duet ##PlutoTVDecades ##kidneystone
♬ Easy On Me - Adele
Video je pregledan 7.2 milijuna puta, a mnogi su priznali da zapravo prvi put vide kako izgleda bubrežni kamen. Bilo je i onih koji su iznijeli svoja iskustva.
"Ja sam mislio da ću umrijeti kad sam ga imao prije dvije godine", napisao je jedan korisnik.
Arrow je sa svojim dečkom Solomonom kasnije snimila video u kojem je on odgovorio na neka od najčešćih pitanja. Tako je, između ostalog, rekao da je bol uzrokovana ovim kamenom bila zapravo blaga u usporedbi s nekima koje je ranije pomokrio.
Što je bubrežni kamenac?
Kamenac nastaje uslijed visoke koncentracije soli i drugih minerala u bubrežnim kanalima. S vremenom se mogu oblikovati cjeline koje su veličine zrna pijeska, sitnog šljunka, ali i kamen većih dimenzija.
Bubrežni kamenac izbacuje se urinom, ali nekada se javi na mjestima iz kojih je izbacivanje skoro nemoguće. Riječ je o uskim dijelovima mokraćnog kanala koji vode od bubrega do mokraćnog mjehura. Veći komadi mogu potpuno blokirati put mokraći, a bolovi su nepodnošljivi pa zato neki stručnjaci tvrde da je bol uzrokovana bubrežnim kamencem gora od porođajne.
Postoje slučajevi stvaranja bubrežnog kamenca koji ne izaziva smetnje. Sve dok ne izaziva infekcije ili ometa funkciju bubrega, teško ga je otkriti.
Bubrežni kamenac nastaje zbog različitih faktora. Prehrana, gazirana pića, genetika - sve to može utjecati na njegovo oblikovanje. Jedan je od najčešćih uzroka dehidracije. Redovito unošenje optimalne količine tekućine u tijelo smanjit će rizik od stvaranja bubrežnog kamenca.
Ako sumnjate na bubrežni kamenac, dobro je znati da su najčešći simptomi bol u leđima, bokovima ili preponama, nemir, učestalo mokrenje, krv u mokraći, bol i peckanje pri mokrenju i temperatura.
Kada posjetiti liječnika?
Ljudi pomoć potraže tek kada muke zbog bubrežnog kamenca postanu nesnosne. Tegobe uspoređuju s umiranjem. Ako osjetite neke od spomenutih simptoma, odmah posjetite liječnika.
Pojedini urolozi preporučuju uzimanje lijekova i povećani unos tekućine. To pomaže pri ispiranju pojedinih vrsta bubrežnih kamenaca pa se problem rješava bez kirurške intervencije. Ograničeni unos soli i uzimanje tekućine u većim količinama smanjit će rizik od nastanka bubrežnog kamenca.