BUBREZI igraju vitalnu ulogu u našem zdravlju. Filtriraju krv, balansiraju tekućine, uklanjaju otpadne tvari iz krvi i više. Međutim, procjena kaže da se oko 300.000 stanovnika naše zemlje bori s nekim oblikom bubrežne bolesti.
Kako bismo pomogli zdravlju svojih bubrega, preporučljivo je izbjegavati unos previše natrija, kalija i fosfora. Previše ovih minerala u krvotoku može dodatno opteretiti bubrege.
Kronična bolest bubrega s vremenom može dovesti do drugih bolesti, poput problema sa srcem. Često se ne može liječiti jer znakovi i simptomi nisu uvijek vidljivi sve dok bolest ne uznapreduje. Ako imate obiteljsku povijest bolesti bubrega ili ste zabrinuti za zdravlje svojih bubrega, obratite se svom liječniku za savjet, a do tada smanjite unos namirnica u nastavku.
Avokado
Da, ovo je tužna, ali istinita vijest. Avokado nije dobar za bubrege jer je bogat kalijem. Avokado prosječne veličine težak oko 200 grama može sadržavati oko 970 miligrama kalija, što je gotovo polovica preporučene doze za osobe s bubrežnom bolešću.
Konzervirana hrana
Konzervirana hrana bogata je natrijem, što potencijalno može povisiti krvni tlak. Budući da su oni s bolestima bubrega već skloni nakupljanju natrija i visokom krvnom tlaku, dodatne količine natrija mogu nepovoljno utjecati na zdravlje.
Odabir proizvoda s niskim udjelom natrija ili onih s oznakom “bez dodane soli”, kao i ispiranje sadržaja konzerve, može smanjiti sadržaj natrija za do 33 posto.
Banane
Banane su bogate kalijem pa možda nisu najbolja opcija za osobe s bolestima bubrega. Bubrezi obično reguliraju razinu kalija, ali filtriranje viška kalija zahtjevan je proces za osobe s bubrežnom bolešću. Netko s kroničnom bolešću bubrega trebao bi ograničiti unos kalija na 2000 do 3000 miligrama dnevno, a jedna velika banana sadrži 500 miligrama kalija.
Mliječni proizvodi
Mlijeko, sir i jogurt prirodni su izvor kalija i fosfora. Ako su vam bubrezi oštećeni, prevelika konzumacija fosfora može uzrokovati njegovo nakupljanje u krvi. Neravnoteža između kalcija i fosfora može poremetiti razinu kalcija u kostima.
Ako želite održati zdravu ravnotežu fosfora i kalcija, ali volite mliječne proizvode, razmislite o mliječnim alternativama, poput rižinog ili bademovog mlijeka.
Suho voće
Suho voće je zdravo ako se jede u malim dozama, ali treba imati na umu da je bogato šećerom i kalijem. Na primjer, 200 grama grožđica može imati do 493 kalorije, dok cijela svježa jabuka ima manje od 100 kalorija.
Ako uživate u suhom voću, potražite opcije s niskim sadržajem kalija, poput suhih jabuka ili brusnica.
Smeđa riža
Smeđa riža je dobar izvor vlakana, vitamina i minerala. Međutim, ima više kalija i fosfora od bijele riže. Jedna šalica kuhane smeđe riže sadrži 150 miligrama fosfora i 154 miligrama kalija, dok jedna šalica kuhane bijele riže sadrži samo 68 miligrama fosfora i 55 miligrama kalija.
Ako pazite na zdravlje svojih bubrega, birajte bijelu rižu umjesto smeđe.