Ovo je šest vidljivih fizičkih znakova prejedanja

Foto: Shutterstock

DIO zdrave prehrane nije samo odlučivanje o tome što ćete jesti nego i koliko. Ako jedete više hrane nego što vaš sustav može podnijeti i više nego što vam je potrebno za energiju, možda ćete iskusiti neke neželjene nuspojave.

"Prejedanje može poremetiti i to kako se osjećate, kao i vašu sposobnost da održite korak sa svojom rutinom", rekla je dijetetičarka Bonnie Taub-Dix za Insider.

Mnogi nisu ni svjesni da se prejedaju jer rade više aktivnosti dok konzumiraju hranu. Zato, ako iskusite neki od simptoma u nastavku, možda biste trebali usporiti ili birati manje porcije.

Debljanje

Na debljanje mogu utjecati genetika, lijekovi i medicinska stanja, ali i kalorijski suficit. Jedno prejedanje ili kalorijski bogatiji obrok neće dovesti do debljanja ili pokvariti dijetu, ali ako to činite dosljedno, kilogrami će se neminovno početi gomilati.

Osjećaj nadutosti ili boli nakon jela

Znakovi prejedanja su i nadutost, osjećaj nelagode ili čak bolne sitosti, prema Taub-Dix. Ako primijetite da vam je odjeća privremeno tijesna nakon obilnog obroka, možda ste pojeli prebrzo ili previše hrane. 

"Usporite ili pauzirajte obrok kako biste procijenili jeste li još uvijek gladni ili je vrijeme da prestanete jesti. Odmorite se i razmislite o tome kako se osjećate", predlaže dijetetičarka.

Osjećaj nedostatka energije ili tromosti, osobito nakon obroka

Normalno je da većina ljudi ima fluktuacije energije tijekom dana, ali ako primijetite da ste iscrpljeni nakon obroka, to može biti znak upozorenja da konzumirate previše hrane.

"Probava oduzima puno energije, zbog čega se možete osjećati letargično, osobito ako ste pretjerali. Ispitajte svoje obrasce prehrane, jedite međuobroke i ne preskačite doručak kako se ne biste prejedali kasnije tijekom dana", dodaje Taub-Dix.

Otežano vježbanje

Ako želite biti u formi, izgraditi mišiće i dobiti na snazi, morate jesti dovoljno da opskrbite tijelo energijom i hranjivim tvarima. Međutim, prekomjerno jedenje otežat će vježbanje. 

"Kada probavljate puno hrane, vaše tijelo ima manje resursa za napajanje srca i drugih mišića. Kao rezultat toga, možda ćete imati manje energije ili čak osjećati grčeve ako vježbate i ubrzavate broj otkucaja srca na puni želudac", pojasnila je stručnjakinja za prehranu.

Poteškoće sa spavanjem

"Probava može ometati san. Ako jedete kasno navečer ili birate tešku hranu, nećete se kvalitetno naspavati", kaže Taub-Dix te savjetuje da jedete ranije, i to laganiju večeru, ili odaberete lako probavljive grickalice prije spavanja.

Refluks kiseline

Još jedna potencijalna posljedica prejedanja je refluks kiseline ili žgaravica. Želučana kiselina obično ostaje u želucu kako bi pomogla probaviti hranu, ali ponekad se može vratiti u jednjak i uzrokovati neugodno peckanje ili osjećaj žarenja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.