IAKO je prosinac većini ljudi najradosniji mjesec u godini, on je i najstresniji jer treba pripremiti blagdanski stol, kupiti poklone za naše najdraže, a ako pritom ne možemo slaviti blagdane s najmilijima, mogu se javiti osjećaji tuge i izoliranosti. Stres izaziva i potrošačka groznica koja prati ovo vrijeme, što može doprinijeti razvoju takozvanog "holiday bluesa".
Kako što lakše preživjeti prosinac, kako djeci objasniti što su pokloni i što mogu očekivati kao poklon pod bor te kako se izboriti s blagdanskom depresijom, otkrila nam je psihoterapeutkinja Marina Balažev iz Zagreba.
"Živimo u potrošačkom društvu, to znači da veliki dio svojih nesvjesnih konflikata pokušavamo riješiti kupnjom. Prekomjernu kupnju ne izaziva prosinac, ni Božić, kupnja je samo sredstvo (općeprihvaćeno i ne percipira se kao problem) s pomoću kojeg neki pokušavaju riješiti svoje dublje probleme", rekla je Balažev.
"Vrijeme blagdana je i vrijeme s više obveza, više očekivanja, a samim tim i više stresa"
Zanimalo nas je kako prilikom kupovine ostati "mirne glave", odnosno racionalan. "Mirna glava" značilo bi, prije svega, stabilna ličnost s čvrsto izgrađenim identitetom koja nema potrebu umirivati se, tješiti se, dokazivati se, pokazivati se kupnjom. Na neki način, ako ne radimo tijekom godine ili godina na tomu da imamo "mirnu glavu", nema tog savjeta koji će nam u prosincu pomoći.
"Naši nesvjesni sadržaji, u principu, uvijek prevladaju i pitanje prekomjerne potrošnje nije pitanje neznanja, nego dubljih psihičkih procesa (kao, u ostalom, i pitanje alkohola, droge i drugih disfunkcionalnosti). Vrijeme blagdana je često i vrijeme s više obveza, više očekivanja, a samim tim i više stresa", tvrdi i dodaje:
"Kada potrošimo kapacitete na sav taj stres, ostaje nam manje kapaciteta za nositi se s drugim stvarima u sebi. Kolike će biti posljedice prekomjerne potrošnje ovisi i o okolnostima. Netko može sebi priuštiti više trošenja, netko manje".
"Problem s pretjeranom kupovinom je u dubokim nesvjesnim procesima koji su u korijenu naših disfunkcionalnih ponašanja"
Pitali smo je kako preživjeti blagdane, a da ne pretjeramo s kupnjom. "Vjerujem da se svatko od nas susreo sa savjetima poput onoga da pričekamo 24 sata prije nego odlučimo nešto kupiti ili da kupujemo samo ono za što smo predvidjeli budžet i slično. Ti savjeti su posve OK i kod nekoga će funkcionirati, no kod nekoga neće."
"Kao što sam spomenula, nije stvar u neznanju, nego u dubokim nesvjesnim procesima koji su u korijenu naših disfunkcionalnih ponašanja", ističe. U potrošnji za vrijeme blagdana znaju pretjerati i roditelji pa Balažev dodaje da oni trebaju razgovarati s djecom kako bi imali realna očekivanja.
Evo kako djeci objasniti što su pokloni kako bi imala realna očekivanja
"Kako ćemo pristupiti djetetu u pokušaju da mu objasnimo neku temu ovisi i o uzrastu djeteta o tomu što želimo prenijeti, o tomu koliko se znamo ili ne znamo nositi s djetetovim emocijama, o onomu na što je dijete naviklo do sada itd".
"Jako je puno faktora koji mogu utjecati na očekivanja djeteta, navest ću samo nekoliko: okolina (razred, prijatelji itd.) - dijete vidi što drugi dobivaju, zna što je popularno itd., društvene mreže - kao i mi odrasli i djeca su pod utjecajem društvenih mreža, a marketing koji proizvodi potrebe i želje za nečim djeluje na njih kao što djeluje i na odrasle", kaže.
"Roditeljske nejasne poruke - biti roditelj nije uvijek lako i u situacijama kada dijete nešto želi mnogim roditeljima bude teško reći 'ne' pa često da izbjegnu vlastitu neugodu znaju govoriti 'možda', 'vidjet ćemo' ili uvjetovati dijete: 'Ako budeš dobar / popraviš ocjene' itd., što nije dobro ni za dijete ni za odnos roditelja i djeteta."
Evo kako si pomoći ako nas uhvati blagdanska depresija
Pitali smo je zašto imamo naviku pretjerati s poklonima. "Razlozi su različiti. Netko poklanja iz zabave, netko iz dosade, netko iz osjećaja krivnje, netko iz osjećaja manje vrijednosti, netko jer jedino tako zna pokazati ljubav itd.", govori Balažev i dodaje da je, kada je u pitanju depresija, anksioznost ili bilo koja poteškoća, čak i u vrijeme blagdana, najbolje odmah potražiti stručnu pomoć.
S obzirom na to da u ovo doba godine često na adventskim kućicama konzumiramo masnu i ne tako zdravu hranu, a pijemo i više alkohola i debljamo se, Balažev je otkrila kako pronaći dobar balans - zdravo tijelo i mirnu glavu.
"Ako generalno imamo dobar balans, mirnu glavu i zdravo tijelo, lako ćemo se vratiti u ravnotežu ako ju i nakratko i izgubimo u vrijeme blagdana. Ako (još) nemamo dobar balans, mirnu glavu i zdravo tijelo, a to želimo, možemo početi raditi na tomu, za vrijeme blagdana, prije blagdana, poslije ili kad god odlučimo. No, važno je da smo realni i da ne očekujemo brza rješenja za složene probleme", zaključila je.