SJEDITI u vrućoj i često pretrpanoj drvenoj prostoriji može biti opuštajuće, ali i neugodno. No mnoge motivira činjenica da su nekad čuli kako će im sauna pomoći da što brže otope masne naslage i izgube kilograme.
Zahvaljujući Fincima, saune postoje već više od tisuću godina, a često se smatraju pomoćnim alatom za mršavljenje.
"Unatoč svojoj dugoj povijesti, ne postoje znanstveni podaci koji ukazuju na to da saune pomažu u gubitku kilograma", kaže kardiologinja Rita Redberg iz San Francisca u Kaliforniji.
Ipak, ona i dalje preporučuje saunu iz drugih razloga.
Tako je studija objavljena u JAMA Internal Medicineu obuhvatila Fince u srednjoj životnoj dobi te je otkrila da muškarci koji redovno posjećuju saunu žive dulje od onih koji su je rijetko koristili, ali i dalje ostaje nejasno zašto je to tako.
"Nije poznato jesu li zdravstvene koristi povezane s uporabom saune fiziološki učinci same saune ili samo rezultat toga što ljudi odvajaju vrijeme za opuštanje", kaže dr. Redberg.
S njezinim mišljenjem da saune nemaju značajan utjecaj na gubitak kilograma slaže se i obiteljski liječnik iz Salema u Ohiju dr. Mike Sevilla.
"Definitivno je mit da sjedenje u sauni dovodi do smislenog i dugoročnog gubitka težine jer težina koju izgubite u sauni je ustvari samo voda", objašnjava on.
Kako kaže, "izgubljenu težinu" ćete vratiti čim se rehidrirate, a pijenje veće količine vode nakon korištenja saune je obavezno.
Upravo je dehidracija najveća opasnost od korištenja saune, a do nje dolazi zbog predugog sjedenja u prostoriji s previsokom temperaturom.
"Znakovi i simptomi jake dehidracije uključuju suha usta, pretjeranu žeđ i vrtoglavicu ili nesvjesticu. Ako primijetite neke od tih simptoma, odmah izađite iz saune i hidrirajte se", kaže dr. Sevilla.
Također, u razgovoru za Men's Health je istaknuo da uvijek preporučuje korištenje saune maksimalno 15 do 20 minuta, a ako imate povijest srčanih problema, najbolje je prije odlaska u saunu provjeriti s obiteljskim liječnikom smijete li je uopće koristiti.