NA DANAŠNJI dan, 29. listopada, obilježava se Svjetski dan moždanog udara, jednog od najopasnijih zdravstvenih stanja te vodećeg uzročnika invaliditeta i smrti u svijetu. U Hrvatskoj je moždani udar u 2023. godini bio četvrti uzrok smrti, a od njega je preminulo 3.255 ljudi, od čega 1.433 muškaraca i 1.822 žene, prema podacima HZJZ-a.
Moždani udar je stanje koje označava nastali neurološki poremećaj uzrokovan poremećajem moždane cirkulacije, zbog čega dolazi do nedovoljne opskrbe određenih dijelova mozga kisikom i hranjivim tvarima. Takav nedostatak kisika i hranjivih tvari uzrokuje oštećenje i odumiranje živčanih stanica, što za posljedicu ima oštećenje mozga i gubitak funkcija koje taj dio mozga kontrolira, objašnjavaju iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Najčešći oblik moždanog udara je ishemijski moždani udar ili infarkt mozga, koji može biti posljedica začepljenja arterije koja opskrbljuje mozak krvlju. Međutim, do ovog stanja opasnog po život može doći i zbog puknuća krvne žile u mozgu, kada dolazi do izljeva krvi u mozak, što je poznato kao hemoragijski moždani udar.
Koji su najčešći simptomi moždanog udara koje svi moraju znati?
Kako prenose iz HZJZ-a, u publikaciji Svjetske organizacije za moždani udar, Global Stroke Factsheet iz 2022. godine, navedeno je da se u posljednjih 17 godina doživotni rizik od razvoja moždanog udara povećao za 50 posto te da će jedna od četiri osobe starije od 25 godina doživjeti moždani udar tijekom života. Zato je važno da svi znaju koji se simptomi povezuju uz moždani udar kako bi mogli reagirati na vrijeme.
Neki od najpoznatijih čimbenika rizika su visoki krvni tlak, nepravilan rad srca, pušenje, nepravilna prehrana i nedostatak tjelovježbe. Kada su u pitanju sami simptomi, evo na što trebate obratiti pozornost:
- Iznenadne smetnje govora - ovo uključuje otežano razumijevanje, izgovaranje ili poput gubitak govora.
- Iznenadna utrnulost, slabost ili oduzetost ruke, noge ili lica, osobito ako je zahvaćena samo jedna strana tijela.
- Iznenadne smetnje vida - pod ovim se podrazumijeva naglo zamagljenje ili potpuni gubitak vida.
- Iznenadna jaka glavobolja koja može biti praćena mučninom i/ili povraćanjem.
- Iznenadne smetnje u hodu, nesigurnost i zanošenje tijekom hodanja, gubitak ravnoteže i vrtoglavica
Kako biste smanjili rizik od moždanog udara, možete napraviti određene promjene i prilagodbe u životu. Neke od preporuka uključuju redovito vježbanje i tjelesnu aktivnost, održavanje pravilne prehrane, prestanak pušenja i ograničavanje količine alkohola. Također, jednako je važno redovito kontrolirati zdravlje kod liječnika kako bi se moglo reagirati na vrijeme ako nešto nije u redu.