NOVA revolucionarna studija rasvijetlila je ono što se događa u našim tijelima u trenucima prije i netom nakon što umremo. Moždana aktivnost slična meditaciji, sanjanju ili prisjećanju prolazi kroz mozak u njegovim posljednjim trenucima, kako tvrde znanstvenici, sugerirajući da je konačni osjećaj spokoja uslijed nastupanja smrti nešto što se realno događa.
"Nešto što bismo mogli naučiti iz ovog istraživanja je: iako su naši najdraži zatvorili oči i spremni su nas ostaviti, njihov mozak možda reproducira neke od najljepših trenutaka koje su doživjeli u životu", u priopćenju istraživanja navodi koautor dr. Ajmal Zemmar.
Studija, objavljena u utorak u časopisu Frontiers in Aging Neuroscience, temelji se na jednoj od prvih snimki umirućeg mozga, zabilježenoj u bolnici u Vancouveru.
Uočena moždana aktivnost umirućeg čovjeka
87-godišnji muškarac primljen je u ustanovu nakon pada, a neuroznanstvenici su ga spojili na elektroencefalografsku (EEG) tehnologiju za otkrivanje napadaja. EEG podrazumijeva postavljanje elektroda duž pacijentovog vlasišta u pokušaju mjerenja aktivnosti u različitim dijelovima mozga.
Dok je čovjekov mozak sniman EEG-om, on je doživio srčani udar i preminuo, što je omogućilo znanstvenicima da ispitaju što se dogodilo s mozgom u trenucima prije i nakon njegove smrti.
"Izmjerili smo 900 sekundi moždane aktivnosti oko trenutka smrti", rekao je Zemmar. "Postavili smo poseban fokus da istražimo što se dogodilo u 30 sekundi prije i nakon što je srce prestalo kucati."
Gama oscilacije
Studija je otkrila da je došlo do povećanja gama oscilacija - također poznatih kao "moždani valovi" - u posljednjim sekundama prije nego što je čovjek preminuo. Gama oscilacije uključene su u visokokognitivne funkcije, kao što su sanjanje i obrada informacija, koje uključuju ekstremnu koncentraciju.
Oscilacije su također povezane s vraćanjem sjećanja i flashbackovima - podržavajući ideju da vam "život bljesne pred očima" u trenucima prije smrti.
"Mozak može vrtjeti posljednje prisjećanje važnih životnih događaja neposredno prije naše smrti, slično onima prijavljenima u iskustvima blizu smrti", rekao je Zemmar.
Povećanje gama oscilacija bilo je povezano sa smanjenjem delta, theta, alfa i beta valova, a istraživači tvrde da se "zamršena interakcija" između ovih valova "događa nakon postupnog prestanka cerebralne aktivnosti i traje do razdoblja kada je cerebralni protok krvi prestao (poslije srčanog zastoja)".
Naš mozak ostaje aktivan neko vrijeme čak i nakon što nam srce prestane kucati
"Ova otkrića pomažu razumjeti kada točno život završava i generiraju važna naknadna pitanja, poput onih vezanih za vrijeme darivanja organa", rekao je Zemmar. Autori pak smatraju da je potrebno više istraživanja s obzirom na to da se njihove teorije temelje na snimci samo jednog ljudskog pacijenta, piše The New York Post.