RAMAZANSKI BAJRAM, također poznat kao Eid al-Fitr, proslava je završetka posta tijekom svetog mjeseca ramazana. Muslimani obilježavaju Ramazanski bajram na različite načine, a središnja tema je hrana, zbog čega je praznik dobio i nadimak Slatki Bajram ili Praznik šećera, piše TasteAtlas.
Tradicija konzumiranja slatkiša na Eid al-Fitr vjerojatno je započela od ranih muslimana u Medini, koji su koristili dostupne sastojke za kuhanje kao što su datulje i med za svoje svečanosti. Sadržaj šećera u obje namirnice velik je energetski poticaj nakon mjesec dana posta. U nastavku su neke od slatkih delicija koje razne muslimanske kulture pripremaju za ovo posebno doba godine, za proslavu Ramazanskog bajrama.
Kunafah
Neki autori nagađaju da potječe iz predislamske Sirije, dok drugi tvrde da je iz palestinskog grada Nablusa - otuda i naziv kanafeh nabulsieh. Ipak, ovaj dekadentni desert dio je duge kulinarske tradicije u Turskoj i Egiptu, a uvršten je i među egipatska nacionalna jela.
Ma'amoul
Ma'amoul je drevni kolačić punjen voćem i orašastim plodovima kao što su datulje, orasi i pistacije. Nije neuobičajeno da se kolačići prepune šećerom u prahu za dodatnu slatkoću, a često se poslužuju uz kavu ili čaj u mnogim bliskoistočnim kućanstvima.
Lokum
Naziv ovih slatkiša dolazi od arapske riječi rahat-ul hulkum, što znači liječiti ili umiriti grlo. Njegov drugi popularni naziv - turski lopuk, skovan je u 18. stoljeću kada je jedan engleski putnik ponio neke slatkiše sa sobom, a budući da nije mogao izgovoriti arapski naziv, skovao je vlastiti, jednostavniji izraz.
Sholeh zard
Puding od riže sa šafranom poznat kao sholeh zard drevni je iranski desert koji se nekoć posluživao samo u posebnim prilikama. Riža se kuha u vodi i potom obogaćuje šafranom i šećerom, a uobičajeni dodaci uključuju nasjeckane orašaste plodove i začine poput kardamoma i cimeta.
Sheer pira
Sheer pira, što na dari jeziku znači slatko mlijeko, tradicionalni je afganistanski desert napravljen od mješavine punomasnog mlijeka u prahu, mljevenog kardamoma, ružine vodice i mljevenih ili nasjeckanih orašastih plodova u kombinaciji s vrućim šećernim sirupom.
Lapis legit
Lapis legit je tradicionalna višeslojna torta koja potječe iz Indonezije, gdje je napravljena pod utjecajem nizozemske kuhinje. Kolač se sastoji od 18 do 30 zasebno pečenih slojeva smjese od žumanjaka, šećera, brašna i maslaca te začina kao što su muškatni oraščić, klinčići i cimet.
Tufahija
Tufahija je slastica od jabuka koje se pirjaju u vodi i šećeru, punjene nadjevom od badema ili oraha, nakon čega se kratko zapeku i preliju šećernim sirupom. Porijeklo slastice je perzijsko, a u Bosnu je stigla s Osmanlijama.