RIJEČ döner dolazi od dönmek, što na turskom znači okretati ili rotirati, pa naziv döner kebap doslovno znači pečenje koje se okreće.
Malo o kebabu
Ukorijenjen u drevnoj kuhinji Bliskog istoka, koncept kebaba može se pratiti do primitivne tehnike pečenja mesa na otvorenoj vatri - što je dokaz ljudske inovacije u potrazi za prehranom. Vjeruje se da etimologija same riječi kebab potječe od arapske riječi kabab, što u prijevodu znači pržen ili zapečen.
Izraz se koristio za označavanje načina kuhanja, koji je uključivao nabijanje komada mesa na ražnjiće i njihovo pečenje na otvorenom plamenu ili žeravici. U davna vremena nomadska plemena na Bliskom istoku prihvatila su ovu učinkovitu metodu kuhanja jer je zahtijevala minimalan broj posuđa, bila je brza, a ražnjići ili mačevi bili su lako dostupni alati.
Meso je bilo malo pa se rezalo na male komadiće da bi se peklo, što je maksimiziralo učinkovitost topline i činilo hranu lakšom za jelo, osobito u društvu. Kako su se kulture i kuhinje Bliskog istoka počele širiti širenjem trgovačkih puteva, invazijama te usponom i padom carstava, tako se proširio i kebab.
Svaka je regija usvojila i prilagodila kebab prema lokalnim preferencijama, prehrambenim ograničenjima, dostupnim sastojcima i kulinarskim tradicijama. Upotreba začina, izbor mesa, pa čak i tehnika kuhanja počeli su značajno varirati, što je dovelo do bezbrojnih vrsta kebaba koje vidimo danas.