Danas u podne u Jadran se puštaju morske kornjače sa satelitskim odašiljačima

Foto: Blue World Institute

MORSKE kornjače su stalni stanovnici našeg mora.

Plitke i (ljeti) tople vode sjevernog Jadrana jedno su od dva najveća i najznačajnija područja ishrane glavate želve u Sredozemlju, posebice za mlade životinje. Međutim, dolaskom zime i padom temperature mora, mlade želve napuštaju sjeverni Jadran, no kamo točno odlaze još nije poznato.
 
 
Da bi odgovorili na ovo pitanje, tim hrvatskih i slovenskih znanstvenika uključenih u međunarodni projekt NETCET - Mreža za očuvanje kitova i morskih kornjača u Jadranu, će u more kod savudrijskog svjetionika danas, 24. listopada 2014. u 12 sati, pustiti četiri glavate želve obilježene satelitskim odašiljačima. Puštene želve će se tako pridružiti skupini od šest želvi koje su sa satelitskim odašiljačima već puštene tijekom ljeta u slovenskim vodama, a u planu je postavljanje odašiljača na još deset kornjača. Kretanje puštenih kornjača javnost će moći pratiti i putem web-a
 
 
Osim slanja informacija o trenutnoj lokaciji, svaki je satelitski odašiljač opremljen senzorima koji bilježe dubine te profile zarona želvi i temperaturu mora, pa će stoga prikupljeni podaci po prvi puta dat trodimenzionalni uvid u način na koji glavate želve koriste staništa Jadrana. 
 
Uz identifikaciju područja zimovanja, ovo će istraživanje dati odgovor i na još jedno zanimljivo pitanje: vraćaju li se po završetku zimskog perioda mlade životinje natrag u svoja ljetna staništa u sjevernom Jadranu?
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.