Foto: CPG
NA KVALITETU psećeg krzna utječu naslijeđe, prehrana, zdravstveno stanje, prisustvo vanjskih i unutrašnjih parazita, ali važnu ulogu igra i njega.
Da bi dlaka što bolje izgledala, neophodno je redovno češljanje, kvalitetna prehrana i uništavanje parazita, a ukoliko pas pokazuje simptome oboljenja kože, mora se pravovremeno odvesti na pregled kod veterinara.
Njega kože i krzna u velikoj mjeri ovise od vrste psa, odnosno dužine i kvalitete dlake, koja bi trebalo izgledati lijepo i da je ugodna na dodir. Redovitim češljanjem odstranjuju se mrtve dlake i omogućava koži da ”lakše diše”, dok kupanje treba prilagoditi individualnim potrebama psa - ne bi smjelo biti češće od jednom mjesečno (pretjerano lickanje može izazvati gubitak prirodne masnoće kože, koja je vrlo bitna za zdravlje krzna), a tom prilikom moraju se koristiti odgovarajući preparati.
Zapravo, psa treba kupati što rjeđe, i to u slučaju da je to zaista neophodno, što će omogućiti da se na koži formira prirodni sloj protiv infekcija.
Ako se uoče bilo kakve promjene na koži i dlaci koje odstupaju od normalnog izgleda, najbolje je konzultirati se s veterinarom. Treba imati na umu da su kožne bolesti vrlo uporne i uglavnom se teško liječe, pa se stručnjaku treba obratiti čim se pojave promjene jer su u tom slučaju šanse za izlječenje znatno veće.
Sporiji rast dlake i loša kvaliteta krzna mogu uzrokovati i razni hormonski poremećaji, bolesti i nedostatak vitamina, što se utvrđuje detaljnijim kliničkim pregledom životinje.
Tipovi krzna
Postoji pet osnovnih tipova krzna psa - dugo, svilenkasto, kovrčavo, glatko i grubo, kojima se može dodati šesta grupa - ”ekstrema”. Svaka od ovih vrsta zahtjeva posebnu njegu, ali principi rasta dlake i faktori koji stvaraju zdravo krzno isti su za sve.
Tipovi krzna koji zahtijevaju najredovitiju njegu su kovrčavo, dugo i grubo, a glavni cilj je odstranjivanje odumrlih dlaka i čišćenje kože. Svaki pas ima nekoliko tipova dlake koje rastu u grupama od po nekoliko vlasi u folikulu, a u svakoj od njih postoje primarne ili zaštitne dlake koje spadaju u vanjsko krzno i nekoliko sekundarnih koje čine donji dio krzna. Osjetljive ”taktilne” dlake su trepavice i one u vanjskom uhu i brkovima.
Kojoj grupi pripada vaš pas?
Duga dlaka s unutrašnjim krznom (njemački ovčar, koli, špic, staroengleski ovčar) zahtjeva više pažnje, kupanje dva puta godišnje (u proljeće i jesen). Krzno na glavi i ramenima potrebno je češljati prema naprijed pa potom unazad, a ono na bokovima u smjeru rasta dlake.
Pse sa svilenkastom dlakom (afganistanski hrt, jorki, maltezer, shiu tzu, lhasa apso, seteri, španijeli, pekinezeri) neophodno je češće kupati i češljati da bi se izbjeglo stvaranje čvorova. Kovrčavo krzno koje se ne linja (bedlington terijer, pudla, bišon, plavi irski terijer) zahtjeva kupanje i šišanje svakih šest do osam tjedana. Ne linja se, ali ga je potrebno šišati. Vrlo je bitno i redovno iščetkavanje (svaki drugi dan).
Grubo krzno (većina terijera - zapadnoškotski bijeli terijer, kern, erdel, kratkodlaki jazavčar) mora se redovno češljati. Šišanje mašinicom preporučuje se svakih šest do osam tjedana.
Glatko krzno (vipet mali engleski hrt, bokser, labrador, korgi) najlakše je održavati. Dovoljno je s vremena na vrijeme upotrijebiti pseću rukavicu.
”Ekstremi” su pasmine s posebnim krznom. Dok, na primjer, kineski i meksički golokoži pas, nemaju puno dlaka, ali im je neophodno redovito češljanje i četkanje, komondor i puli imaju gusto krzno s mnoštvom ”dredova”. Njihove pramenove treba mazati uljem i uvijati da bi se duže održali.