Foto: www.123rf.com
ALJAŠKI malamut poput sibirskog haskija izgledom je sličan vuku i baš kao što je slučaj s haskijima i malamuti se sve češće iz domova izbacuju na ulicu i/ili ostavlja u skloništima za napuštene životinje.
Za vrijeme euforije oko Sumrak sage i Igara prijestolja mnogi fanovi filma odnosno serijala, želeći imati svoje "vukove" nabavljali su pse koji im sliče. Kako se euforija stišavala, tako su njihovi psi polako ulazili u pubertet. Shvativši da se ne mogu nositi s njihovim temperamentom kao najlakše rješenje vidjeli su napuštanje do jučer "najboljih prijatelja".
Za sve vas koji razmišljate o aljaškom malamutu kao kućnom ljubimcu pripremili smo korisne informacije koje bi trebao znati svaki potencijalni vlasnik.
Opis pasmine
Aljaški malamut prepoznatljiv je po snažnoj građi tijela prekrivenogoštrom i gustom dlakom ( imaju i vodonepropusnu poddlaku). Uz bijelu boju koja je jedinstvena kod svih malamuta u kombinaciji s njom najčešće se pojavljuju različite nijanse crvene, sive i crne boje. Mogu biti i potpuno bijeli.
Povijest pasmine
Aljaški malamut smatra se jednom od najstarijih pasmina pasa, a uzimajući u obzir starost porijeklo pasmine temelji se na pretpostavkama. Tako se pretpostavlja kako je aljaški malamut nastao od pasa koji su prije 2000 godina pratili seobu plemena iz Sibira prema Aljasci.
Ime su dobili po eskimskom plemenu Mahlemut koje je živjelo na zapadu Aljaske, na području okovanom snijegom i ledom, bez puno vegetacije. Da bi preživjeli nerijetko su u lov išli daleko od svog doma, a kako bi ulovili, a zatim krupnu divljač dopremili bili su im potrebni snažni i izdržljivi psi.
Aljaški malamut kao kućni ljubimac
Ono za što je stvoren, aljaški malamut je i danas. Izdržljiv i snažan pas za vuču. Brzo se vežu za vlasnika i njegovu obitelj i ne vole biti sami. Zbog vučjeg izgleda i veličine ponekad ih se koristi kao pse čuvare, ali aljaški malamut to nije jer teško podnosi samoću.
"Aljaški malamut je izuzetno inteligentna i samostalna pasmina. Kaže se da vi ne odgajate malamuta, već on odgaja vas. Tu ima mnogo istine, a u to ćete se ubrzo uvjeriti", pišući o aljaškim malamutima navodi uzgajivačnica The Alaskan SnowFlake.
Za sve koji ih nabavljaju uzgajivači imaju nekoliko korisnih savjeta:
Naoružajte se živcima i strpljenjem, pogotovo ako imate mužjaka. Nije dovoljno samo voljeti i obožavati psa te mu zbog silne ljubavi dozvoljavati da vam skače po glavi. To je sve lijepo i slatko kad imate malo štene, međutim, kad to bude pas od nekih 40 kg onda nastaju problemi.
Morate biti dosljedni u svojim postupcima. Znači, ako mu danas ne dozvolite da skače na vas ili na krevet to mu nikad ne smijete dozvoliti. Ako danas nešto ne smije, a sutra to isto smije on će ubrzo skužiti da može manipulirati vama i vašim raspoloženjem pa će to iskoristiti da dobije što želi.
Eskimi su ih koristili i za lov na sve vrste divljači pa je kod njih prisutan i snažan nagon za lovom. Dakle, ako imate pernate domaće životinje, kuniće, zamorčiće, hrčke, mačke – dobro ih ogradite i onemogućite svom psu pristup jer biste do sljedećeg jutra mogli ostati bez ičega. S mačkama se mogu sprijateljiti ako ih se navikava od najranije dobi.
Što se tiče šetnje, MALAMUT SE UVIJEK VODI NA POVODNIKU !!! To nije pas koji će vas bezuvjetno slušati kad ga pozovete. Nemojte očekivati poslušnost tipa službenih pasa ( ovčari, retriveri ). Ako osjeti trag divljači – ode za mirisom, ako ugleda nekog psa – ode utvrditi hijerarhiju, ako ugleda neku osobu – ode ju srdačno pozdraviti ( skoči i poliže).
Malamut će se vratiti kući, to uopće nije upitno, ali kroz to vrijeme kad ga nema doma može mu sa svašta desiti – udari ga automobil, ustrijeli lovac, ozlijedi drugi pas, pokolje nekome kokoši. Sigurno to ne želite !
Malamuti uglavnom ne vole pse istog spola. Naravno, i ovdje ima iznimki. Većinom su dominantni i teritorijalni pa su sukobi s drugim psima česti. I to je jedan od razloga zašto se malamut uvijek vodi na povodniku.
Aljaški malamut ima sposobnost da od minimalne količine hrane izvuče najviše. Zato se potrudite da ne udebljate svog psa jer ćete napraviti više štete nego koristi. Pretilost sa sobom povlači niz bolesti – problemi sa srcem, s kralježnicomi zglobovima. Ovo je osobito važno prvih 18 mjeseci života u kojima vaš pas intenzivnoraste i razvija se. Ako ga u toj dobi previše udebljate mogu se javiti problemi s kralježnicomi zglobovima.
U prvih 18 mjeseci NE SMIJETE ga forsirati da trči uz bicikl ili vuče neki teret. Dovoljna mu je ona količina trčanja koju si sam odredi. Nakon navršenih 18 mjeseci možete početi s istrčavanjem Malamut obožava kretanje i aktivan život. Kroz kratko vrijeme dobiti će mišićnu masu koja će mu dati raskošan izgled i masivnost. Malamut mora imati mišiće, a ne salo !
Najvažnije od svega, ako nemate vremena za aktivan život u koji ćete uključiti i svog psa NEMOJTE NABAVLJATI MALAMUTA! Malamut koji ne dobiva dovoljno kretanja je nesretan, a kao kod svih zanemarenih pasa i kod njih se može javiti destruktivno ponašanje ( kopanje, zavijanje, bježanje od kuće, napadanje drugih pasa, jurenje drugih životinja...).
Pasmine pasa - zanimljivosti: