MAČKE se smatraju apatičnim kućnim ljubimcima, potpuno ravnodušnima prema ljudima, ali istraživanje pokazuje da su zapravo sve samo ne to. Studija objavljena u časopisu PLOS ONE pokazala je da osobnost i stanje vlasnika mačaka imaju ozbiljan utjecaj na njihove ljubimce.
"Moje iskustvo rada s mačkama u posljednjih deset godina pokazalo mi je koliko ljudsko djelovanje može utjecati na ponašanje i dobrobit mačaka, samo prema načinu na koji s njima komuniciramo", rekla je autorica studije Lauren Finka za PsyPost.
Finka je s kolegama sa Sveučilišta Nottingham Trent ispitala 3331 vlasnika mačaka o njihovim osobnostima i zdravlju, a zatim napravila analizu njihovih mačaka.
"Naše osobnosti mogu biti važan čimbenik u odnosu na način na koji komuniciramo sa svojim mačkama, a to može imati važne posljedice na njihovu dobrobit. Moramo biti svjesni da naše ponašanje može utjecati na mačke, na pozitivan i na negativan način", dodala je nakon analize rezultata.
Na primjer, Finka je utvrdila da je kod anksioznih mačaka veća vjerojatnost da će razviti razna stanja kao što su prekomjerna težina, bolesti izazvane stresom ili da će pokazivati agresivne i/ili zastrašujuće obrasce ponašanja. Ukratko, anksioznost vlasnika uzrokuje im stres.
S druge strane, što je čovjek opušteniji, takvi su i njihovi ljubimci. Vlasnici koji su bili otvoreni i prijateljski nastrojeni prema svojim mačkama prijavili su manje neobičnih ponašanja ili stanja kod svojih mačaka, a njihove ljubimice su i društvenije.
Finka zaključuje da su potrebna daljnja istraživanja kako bi se razumjelo utječu li i kako aspekti osobnosti vlasnika izravno na dobrobit njihovih mačaka.