Foto: 123rf.com
BERNSKI planinski pas tijekom povijesti koristio se kao radni pas, pomažući švicarskim farmerima u čuvanju farme, stoke, ali i za vuču kolica s mlijekom (do mljekare). Danas se pak najčešće koristi kao obični kućni ljubimac.
Za sve koji razmišljaju o bernskom planinskom psu kao ljubimcu pripremili smo nekoliko zanimljivosti o pasmini.
Kao što možete vidjeti na fotografiji bernski planinski pas je velik (ovisno o spolu visok od 58 do 71 cm) i snažan pas kompaktne građe tijela koje je prekriveno umjereno dugom dlakom s gustom poddlakom "otpornom na različite vremenske uvjete".
Boje? Pretežno crna sa smeđim dijelovima na licu, iznad očiju i donjim dijelovima nogu odnosno bijelim oznakama oko njuške, na prsima, šapama te na kraju repa.
Održavanje dlake je srednje zahtjevno što u pravilu (ako ne želite punu kuću dlaka) podrazumijeva tjedno četkanje/češljanje.
Iako velik i robustan bernski planinski pas je brz, spretan i uvijek spreman za igru. To znači da im trebate omogućiti duge i aktivne šetnje u kojima će potrošiti višak energije.
Ono što vrijedi za većinu velikih pasa, vrijedi i za njih - dok se razvijaju važno je da se ne opterećuju pretjeranim penjanjem po stepenicama jer je to pasmina koja je sklona obolijevanju od različitih ortopedskih problema poput displazije kukova i lakata.
Također, pripaziti da se ne udebljaju jer debljina također može uzrokovati navedene probleme.
Što se tiče temperamenta riječ je o stabilnom i miroljubivom psu. Brzo uče i ako ih se pravilno socijalizira odlično će se slagati s djecom, drugim psima i većinom drugih vrsta ljubimaca. Nažalost, najveća mana im kratak životni vijek - prosječno žive 8 do 10 godina.
Budući da je više glava pametnije od jedne pozivamo vas da u komentarima podijelite vaša iskustva s ovom pasminom.
Zanimljivosti o pasminama pasa
Cavalier King Charles španijel