Irski vučji hrt: Nekada lovac na vukove, danas nježni div!

 
MUŽJACI irskog vučjeg psa prosječno su visoki od 80 do 88 centimetara (ženke su desetak cm niže), što pasminu kojoj pripadaju čini najvećom na svijetu.

Osim po veličini prepoznatljivi su po dugim i snažnim nogama, duguljastoj glavi i mišičavom tijelu koje je prekriveno gustom i čvrstom dlakom koja se javlja u nekoliko boja. Ipak, najčešće boje irskog vučjeg psa su: siva ,crna, bijela, žuta, sijeda i tigrasta.

Povijest pasmine

Riječ je o jednoj od najstarijih pasmina na svijetu čije se ime prvi put spominje oko 400. godine prije Krista, u zapisima o povijesti Rima. Kelti su ih koristili u osvajačkim pohodima, ali i kao pse čuvare koji su naselja i stada čuvali od divljih zvijeri.

Pretpostavlja se kako su ih u Irsku donijeli Rimljani. Naravno, osim tijekom ratovanja koristilo ih se i kao lovačke pse koji su se posebno dokazali u lovu na vukove. Osim na vukove koristilo ih se u lovu na ostalu krupnu divljač Poput jelena, divljih svinja i medvjeda.

Koliko su učinkoviti bili dovoljno govori podatak da su (zajedno s lovcima) u Irskoj gotovo iskorijenili divlje svinje i vukove, a samim time je nestala potreba za njima samima.



To je pak irske vučje pse početkom 19. stoljeća dovelo na rub izumiranja, što se srećom nije dogodilo. Za očuvanje pasmine zaslužan je britanski vojni časnik George Graham koji je nekoliko preostalih primjeraka križao sa srodnim škotskim hrtovima. Pasmina je uspješno obnovljena u drugoj polovici 19. stoljeća od kada se irske vučje hrtove koristi kao obične kućne ljubimce i pse za izložbe.

Irski vučji hrt kao ljubimac

Razmišljate li o irskom vučjem hrtu kao ljubimcu prvo na što trebate obratiti pažnju jest njihova veličina. To znači da im treba više prostora, ali i hrane! Iako ih se kroz povijest koristilo za ratovanje, lov i kao pse čuvare irski vučji hrtovi danas nisu oštri psi.

Naprotiv, stručnjaci za pasminu pravilno i na vrijeme odgojene irske vučje hrtove nazivaju nježnim divovima koji su dobroćudni prema ljudima, ali i drugim životinjama. Da bi to postali s njihovim odgojem i socijalizacijom treba krenuti što ranije.

Jako se vežu uz svoju obitelj i ne vole da ih se ostavlja same kod kuće. Ono što vole jest boraviti na otvorenom i puno se kretati, ali kao i sa svim velikim psima dok su mladi i u fazi razvoja istrčavanje treba pravilno dozirati.Održavanje dlake jednostavno je i podrazumijeva četkanje/češljanje 1 do 2 puta tjedno!

Nažalost, kao i većina gigantskih i oni imaju veliki manu -kratak životni vijek. Irski vučji hrt prosječno živi između šest i osam godina!

Pogledajte kako su nastajale pasmine pasa


Zanimljivosti o pasminama pasa

Tosa inu

Bernski planinski pas

Bernardinac

Rotvajler

Američka akita

Jack/Parson Russell terijer

Dogo argentino

Aljaški malamut

Sibirski haski

Akita

Peruanski bezdlaki pas

Maltezer

Bigl

Patuljasti šnaucer

Faraonski gonič

Newfoundlander

Doberman

Njemački bokser

Škotski ovčar

Lagotto Romagnolo

Cavalier King Charles španijel

Istarski oštrodlaki gonič

Istarski kratkodlaki gonič

Alpski brak jazavčar

Bulmastif

Bostonski terijer

Francuski buldog

Američki stafordski terijer

Bull terijer

Presa Canario

Cane corso

Kangal

Tibetanski mastif

Čivava

Dalmatinski pas

Chow chow

Zlatni retriver

Njemački ovčar

Belgijski ovčar

Velški korgi

Mali međimurski pas

Čehoslovački vučji pas

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.