U PODMORJU kod Barbata na otoku Rabu pronađena je živa periska te je odmah poduzeta akcija zaštite te strogo zaštićene školjke Sredozemnog i Jadranskog mora, izvijestili su u ponedjeljak iz županijske Javne ustanove Priroda.
Rabljanka Mia Rizner, arheologinja i zaljubljenica u podmorje s velikim ronilačkim iskustvom, dojavila je da je kod Barbata uočena potencijalno živa periska i dostavila snimke te je utvrđeno da se radi o živoj, mlađoj plemenitoj periski.
S obzirom na to da je uvala u Barbatu relativno plitka, s puno priveza i pomorskog prometa, postoji velika mogućnost nenamjernog oštećenja periske sidrima ili na neki drugi način te je u najkraćem roku organizirano postavljanje zaštitnog kaveza.
Zaštitni kavez označen je žutom plutačom s natpisom "Istraživanje u tijeku - ne dirati!", a periska je dobila ime Mia, po arheologinji koja ju je uočila.
Iz JU-a Priroda ističu da se zbog masovnog pomora plemenite periske brojne institucije i stručnjaci intenzivno bave praćenjem stanja i provode aktivnosti kako bi se spriječilo njihovo izumiranje.
Tijekom protekle dvije godine građani su pomagali dojavama o potencijalno živim periskama, no u većini slučajeva ronjenjem se moglo samo utvrditi stanje uginulih periski.
Sve hrvatske "morske" ustanove za zaštitu prirode uključene su u projekt Očuvanje plemenite periske u Jadranskom moru, koji sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a koordinira Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja.
Lani je pronađena živa mala periska Morana na kolektoru kod otoka Plavnika, koja uspješno raste i napreduje u akvarijskim uvjetima u Puli, a ove godine postavljen je zaštitni kavez za živu perisku i na Cresu.
Iz JU-a Priroda još naglašavaju da, prema zadnjim podacima, u Hrvatskoj ima svega 12 živih periski, najviše u Istri.