Koliko dugo žive papige?

Foto: Pexels

Papige mogu živjeti od 15 do više od 50 godina, ovisno o vrsti i skrbi. Budući da životni vijek papige zahtijeva dugoročnu ljudsku predanost, odvjetnici često savjetuju vlasnicima kućnih ljubimaca da u oporukama osiguraju planove za svoje ljubimce.

Općenito, što je ptica manja, to je kraći njezin životni vijek. Manje ptice, poput zeba, papiga i nimfi, obično žive 8 do 15 godina. Veće ptice, poput ara i sivih papiga, mogu živjeti 25 do 50 godina, piše PetMD.

Faze života papige

Svaka vrsta papige sazrijeva i razvija se različitim tempom. Općenito, papige polažu od dva do osam jaja koja inkubiraju dva do četiri tjedna prije nego što se izlegu. Mladi se izlegu s malo ili bez perja, a oči su im zatvorene. U ovoj fazi su vrlo ranjivi i zahtijevaju značajnu skrb od svojih roditelja.

Manje papige postaju spolno zrele već sa šest mjeseci, dok veće vrste mogu sazreti tek nakon šest godina.

Faktori koji utječu na životni vijek

Papige trebaju uravnoteženu prehranu, fizičku aktivnost i mentalnu stimulaciju. Papige imaju brz metabolizam, ali ne sagore toliko kalorija kao njihove divlje rođakinje koje same moraju tražiti hranu i često lete. Zbog toga su pretilost i bolesti zbog nedostatka nutrijenata česte među papigama. Ovi problemi obično su rezultat loše prehrane i nedostatka vježbe.

Papige nikada ne smiju biti hranjene samo sjemenkama. U takvoj prehrani nedostaje vitamina i kalcija, što je ključno za zdravlje papige.

Znakovi zdrave papige

Zdrava papiga je živahna i budna. Njeno tijelo je čisto, perje je glatko i sjajno, bez kvržica ili ljuštenja. Trebala bi biti bez bilo kakvih iscjedaka iz očiju ili nosa. Ako primijetite bilo što neobično kod svoje papige, odmah je odvedite veterinaru.

Kako poboljšati životni vijek vaše papige

Iako vrsta, veličina i geni utječu na dugovječnost papige, neuhranjenost i loša skrb najčešći su uzroci skraćenog života. Poboljšanje skrbi, uključujući uravnoteženu prehranu, ključ je za dugovječnost.

Savjeti veterinara predlažu izbjegavanje dijeta baziranih na sjemenkama, papigama treba ponuditi uravnoteženu prehranu u obliku peleta (80% prehrane). Također redovite veterinarske preglede, uključujući krvne pretrage. Papigama treba pružiti što veće kaveze za slobodno lepršanje krila. Treba paziti na opasnosti kad papiga slobodno luta po kući (prozori, otvorena vrata, kuhinjski aparati, otrovne pare). Papigama treba osigurati brojne igračke, ljuljačke i žvakalice za mentalnu stimulaciju. Redovito im treba pružati interakciju i obuku za smanjenje nepoželjnih ponašanja, poput čupanja perja. Za kraj, papigama treba osigurati 10 do 12 sati sna u tamnoj sobi svake noći.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.