Foto: Twitter
MADAGASKARSKI siktajući žohari ili samo siktavci su jedna od najvećih vrsta žohara. Iako ih većina smatra štetočinama, samo njih 40 od 4000 poznatih to i jesu. Siktavci su veličine od 5-8 centimetara, a žive i do 3 godine. Sjajno su smeđe boje s čvrstim egzoskeletom, zbog čega nisu idealna hrana grabežljivaca, beskrilni su i sa samo jednim parom antena.
Odlični su penjači te se zbog svojih dlakavih nožica mogu penjati čak i po staklu. Naziv ''siktajući'' dobili su zbog zvukova koji zvuče poput zmijskih, a koje proizvode potiskom zraka kroz pore. Smatraju se jedinom vrstom kukaca koja može proizvesti zvuk na takav specifičan način. Reproduciraju 3 različita siktanja: kada su u opasnosti, u svrhu privlačenja ženki te u borbama s drugim mužjacima.
Siktavci nisu nametnici niti žive u kućama, već u šumama istočnog predjela Madagaskara gdje se skrivaju ispod otpalog lišća. Zbog mogućnosti siktanja, njihove veličine te nedostatka mirisa počeli su se držati kao kućni ljubimci. Najbolje ih je držati na temperaturama između 24 i 33 stupnja, vlažnosti od 75 do 80 %, a hrane se svježim voćem i povrćem te suhom hranom za mačke, pse ili ribice.
Vrlo je važno da njihova prehrana obiluje proteinima jer u protivnom mogu postati kanibali.
Za držanje u zatočeništvu potrebno im je osigurati i nešto viši terarij te kore drveta ili granu za penjanje i skrivanje. Kako se mogu penjati po staklu, treba paziti da je terarij dobro zaklopljen te da su rupice za zrak dovoljno malene.