Foto: www.123rf.com/mup.hr
Kao policijske i vojne pse koristi ih se i danas. Zašto? Riječ je o izdržljivim, hrabrim i oštrim psima koji vole učiti. Uz stručno vodstvo mogu se prilagoditi različitim životnim uvjetima i zadacima koji se pred njih stavljaju.
Povijest pasmine
Priča o njemačkim ovčarima počinje u njemačkom Karlsruheu gdje skupina uzgajivača predvođenih Maxom von Stephanitzom kreće s križanjem tadašnjih njemačkih pasa (dugodlakih, kratkodlakih i oštrodlakih) koji su se koristili kao čuvari i/ili pastirski psi. Željeli su stvoriti zdravog, izdržljivog i vizualno atraktivnog mišičavog psa koji će biti privržen vlasniku i njegovoj obitelji, ali istovremeno dovoljno oštar prema nepoznatim osobama.
Desetljećima usavršavanja dobiven je njemački ovčar kakvog znamo danas. Mogu biti jednobojni, višebojni (najčešće crna ili siva dlaka sa smeđim, žutim ili sivo-bijelim oznakama), dugodlaki, kratkodlaki, ali ono po čemu su najpoznatiji jest njihova mogućnost napornog rada u različitim vremenskim uvjetima.
Njemački ovčar kao kućni ljubimac
Razmišljate li o njemačkom ovčaru kao kućnom ljubimcu u obzir uzmite kako je ovo jedna od onih pasmina u čijem odgoju greške nisu dozvoljene jer u suprotnom može biti opasna za okolinu.
To znači da socijalizaciju i privikavanje na druge ljude, životinje ( pogotovo pse s kojima će se družiti) i situacije s kojima će se pas tijekom života susretati počnete onog trenutka kad je štene došlo u vaš dom.
Pasmina je to koja ima izrazitu potrebu loviti , napadati i braniti se. Pravilnim odgojem i usmjeravanjem psa ( od strane vlasnika koji zna što želi od svog psa) svi navedeni nagoni mogu biti prednost ove pasmine.
Ako njemačkom ovčaru pristupite s ‘lako ćemo’, ne socijalizirate ga, ne naučite vježbe poslušnosti te mu ne omogućite duge i aktivne šetnje s različitim zadacima za vježbanje ‘mozga i tijela’ mogli bi dobiti destruktivnog i agresivnog psa koje nećete moći obuzdati.
Kao kućni ljubimac preporučuje se aktivnim vlasnicima/obiteljima (izletnicima, planinarima, biciklistima, joggerima i ostalim sportašima rekreativcima), ljudima koji se žele okušati u radnoj kinologiji te svima koji imaju dovoljno vremena za bacanje loptice, štapa, frizbija i ostali ‘psećih rekvizita’.
Održavanje dlake nije problematično, ali potrebno ih je redovito češljati, pogotovo u vrijeme sezonskog linjanja. Kupanje se preporučuje maksimalno dva puta godišnje ( ako je stvarno potrebno). Pod tim ne mislimo na kupanje u moru, rijekama, jezerima koje ovi psi obožavaju
Najveća kazna za ovog psa je stavljanje na lanac kao psa čuvara.
Njemački ovčar prosječno živi 13 godina, ali ako se o psu brine na odgovarajući život im se može produžiti.
Pasmine pasa - zanimljivosti: