Foto: www.123rf.com
Sve navedeno čini ga jednim od najpopularnijih pasa na svijetu, ali iza prepoznatljivog osmijeha krije se tvrdoglav karakter na koji bi svatko tko nabavlja samojeda trebao paziti.
Povijest pasmine
Kako bi lakše shvatili o kakvim psima se radi nakratko ćemo vas odvesti u prošlost pasmine.
Pasmina je dobila ime po plemenu Samojed koje se iz centralne Azije naselilo na području Sibira gdje su se bavili uzgojem sobova, a pse su koristili za čuvanje i nadgledanje iste.
Povremeno su s ljudima išli u lov, a za razliku od primjerice tipičnih pasa za vuču poput haskija i malamuta, samojedi su saonice vukli u iznimnim situacijama.
Legenda kaže ( za što nema dokaza) kako je samojed prva pasmina na svijetu kojoj je čovjek dijelio šator i to navodno kako bi svojim tijelima grijali kako odrasle, tako i djecu.
Samojed kao kućni ljubimac
Preslikate li njihovu prošlost u sadašnjost i stavite ih u ulogu ljubimaca lako ćete doći do zaključka kako je riječ o obiteljskim psima koji vole djecu, ali jednako tako riječ je o psima s izraženim lovačkim i čuvarskim nagonima.
Po prirodi nisu agresivni i vole društvo drugih životinja, ali ako nisu pravilno socijalizirani i svaki dan im ne omogućite duge i aktivne šetnje vaš samojed mogao bi napadati druge pse (pogotovo mužjaci mužjake), trčati za mačkama, pticama, biciklistima i svime što se kreće, a čest slučaj je da zanemareni samojedi koji žive u kući s dvorištem (bez da dobivaju dovoljno aktivnosti) često bježe od kuće (kopanjem rupa ispod ograde).
Također, riječ je o glasnim psima koji često laju, a nezadovoljstvo što ste ih ostavili same kod kuće iskazivat će tužnim zavijanjem.
Njega dlake
Uzimajući sve navedeno u obzir lako se dolazi do zaključka da će odgovoran vlasnika sa svojim samojedom puno vremena provoditi na otvorenom, a kad imate bijelog psa s dugom dlakom to podrazumijeva redovito i temeljito češljanje.
Ljubitelj ste samojeda?
Dajte im vaš glas i pomozite u što boljem plasmanu, u Indexovom izboru najpopularnijih pasmina pasa u Hrvatskoj!