Foto: 123rf.com
SHAR PEI je pas srednje visine (46 do 51 cm) prepoznatljiv po velikoj glavi, malim ušima, snažnom tijelu koje je prekriveno oštrom dlakom koja može biti duga (do 2,5 cm) i kratka (kraća od 2,5 cm).
Ono što pasminu čini totalno drugačijom od većine drugih pasa jest njihova naborana ("zgužvana") koža i crno plavi jezik, sličan onom kakav ima njegov sunarodnjak, a po nekima i bliski rođak - chow chow.
Potječu iz Kine i smatra ih se jednom od najstarijih pasmina koja je nastala oko 200-te godine prije Krista.
Za razliku od danas kad ih se koristi uglavnom kao pse za društvo, tijekom povijesti Shar pei je bio svestrani radni pas koji se jednako dobro snalazio kao pas čuvar, lovac, a često je korišten i u borbama pasa.
Početkom 20. stoljeća odnosno dolaskom komunista na vlast, koji su pasminu smatrali simbolom dekadentne prošlosti počinje njihovo zabranjivanje, zbog čega je pasmina dovedena do ruba izumiranja.
Pišući o povijesti pasmine Vet Street navodi kako je pasmina do 1950-te gotovo istrebljena. Tek nekoliko pasa moglo se pronaći u ruralnim dijelovima Kine, Hong Kongu (koji je tada bio pod britanskom vlašću), Tajvanu, a nekoliko primjeraka 1966. izvezeno je u SAD.
Sedam godina kasnije Matgo Law, uzgajivač Shar peia iz Hong Konga pozvao je uzgajivače izvan Kine da zajedničkim snagama spase pasminu od izumiranja.
Budući da je riječ o izuzetno teritorijalnoj pasmini, s izraženim zaštitničkim instinktima svima koji ih nabavljaju stručnjaci savjetuju oprez odnosno da psa ne nabavljaju zbog njegovog neodoljivog izgleda.
U krivim rukama, vlasnika koji psa neće na vrijeme socijalizirati i posvetiti mu dovoljno vremena, poput mnogih drugih pasmina Shar pei može postati opasan, pogotovo prema drugim dominantnim psima, što u urbanim sredinama baš i nije poželjna osobina.
Zanimljivosti o pasminama pasa