BROJNI koronaljubimci i sve veći troškovi prijete skloništima za životinje u Njemačkoj. Povodom Svjetskog dana zaštite životinja, koji se obilježava 4. listopada, pozivaju vlast i društvo da se zauzmu za životinje u skloništima.
"Savezna, državna i lokalna vlast moraju nam zajednički pomoći. Rastu veterinarski troškovi, a tu su i plaće, inflacija i sve veći troškovi energije. Takozvane koronaživotinje, koje su završetkom lockdowna završile u azilima, često zahtijevaju posebnu brigu. I to dugotrajnu, posebno psi", objašnjava Thomas Schröder, predsjednik Njemačke udruge za dobrobit životinja.
Osim toga, za očekivati je i da će se volja stanovnika za udomljavanjem životinja smanjiti jer su i sami građani pogođeni krizom i stežu remen.
"Bojimo se da mnoga skloništa neće preživjeti zimu. Potreban nam je paket mjera spašavanja", jasan je Schröder.
Prema Njemačkoj udruzi za zaštitu životinja, skloništa za životinje bi odahnula kada bi kućni ljubimci bili bolje zaštićeni: hitno su potrebna jasna pravila za uzgoj i trgovinu, traže zabranu internetske trgovine životinjama i obveznu potvrdu o osposobljenosti za vlasnike kućnih ljubimaca.
Neka skloništa za životinje već sada ne preuzimaju nove "korisnike" jer nemaju mjesta za još štićenika. Minhensko sklonište za životinje mjesecima puca po šavovima.
"Svakog tjedna primamo više zahtjeva za vraćanje životinja nego što ih možemo primiti pa smo otvorili liste čekanja. Sada se na njoj nalazi 70 pasa. Mogu proći tjedni dok mjesto ne postane dostupno. Osim toga, postoji i manjak kvalificiranih radnika za brigu o životinjama, što dodatno pogoršava situaciju", kažu iz skloništa u Münchenu-Riemu.
U Njemačkoj je zbog ovog problema pokrenuta kampanja Tierheime helfen ili Pomozite skloništima za životinjama. Njome se skreće pozornost na stanje u skloništima i njihov rad.