Tužna sudbina magaraca: Izgladnjuju ih, deru im kožu, prijeti im tiho izumiranje

Foto: Pixabay

RAZARAJUĆI požari koji su poharali australski kontinent su do sada prouzrokovali uginuće više od milijardu životinja. Svjedoci smo patnje i stravičnih prizora koala i klokana pogođenih ovom ekološkom katastrofom. S pravom ovi nemili događaji zaslužuju pažnju svjetske javnosti, ali se istovremeno zanemaruje patnja jedne vrste čije postojanje nerijetko uzimamo zdravo za gotovo.

Magarci možda nisu toliko upečatljivi ili karizmatični kao simpatični tobolčari iz Australije, ali oni su žrtve neprestanog zlostavljanja i tihog istrebljenja u različitim dijelovima svijeta, a osobito u pojedinim afričkim zemljama, kao i u Brazilu i u Pakistanu. U Kini im se, čak, dere koža, jer sadrži želatinu koji se koristi u izradi tradicionalnih kineskih lijekova. Postoji vjerovanje da se tim lijekovima mogu izliječiti anemija, kronična nesanica i problemi koji se tiču plodnosti.

Polovina svjetske populacije magaraca bi uskoro mogla biti ubijena

Uzgoj magaraca je pao za 76% u Kini od 1992., pa 1.800.000 jedinki godišnje ne može zadovoljiti potrebe tamošnjeg tržišta. Kinezima su potrebna najmanje 4 milijuna magaraca godišnje kako bi snabdjeli proizvodnju svojih tradicionalnih lijekova, pa se pretpostavlja da će trenutnim tempom više od polovine svjetske populacije magaraca biti ubijeno u ove svrhe.

Dodatan problem je i neregulirana trgovina. Ne samo da magarce ozbiljno zlostavljaju, već ih i ilegalno krijumčare iz zemlje u zemlju. Prema izvještaju iz studenog 2019., sve su učestaliji slučajevi da se magarci otimaju od svojih vlasnika u ruralnim predjelima, a nastaje i sve opasnija ekološka kriza uslijed nepropisnog odlaganja milijuna leševa ovih životinja, piše Scientific American.

U pojedinim afričkim zemljama zastupljena je trgovina magarećom kožom, kako u okvirima zakona, tako i ilegalno. U Bocvani je broj magaraca pao za 39% u posljednjih nekoliko desetljeća. Države poput Zimbabvea, Nigera i Tanzanije su se nedavno počele boriti protiv ovog rastućeg problema zabranom klanja magaraca i izvoza njihove kože. Nažalost, zabrana se ne primjenjuje adekvatno, pa je trgovina ovom robom i dalje u tijeku.

U krcatim kamionima se dovode u klaonice iznemogli i slomljeni

U siromašnim dijelovima svijeta, gdje živi pola milijarde ljudi, magarci predstavljaju ključ za opstanak čitavih obitelji, a mnogi ih koriste i za transport. Ovakav način života ispunjen je poteškoćama koje trpe i ljudi i njihovi magarci. Što se magaraca predodređenih za klanje tiče, kvaliteta njihovog života još je više poražavajuća. Oni su strpani u kamione koji ih prevoze danima. Ne dobivaju ni hranu ni vodu, a mnogi magarci stižu u klaonice mrtvi, slomljeni ili s otvorenim ranama. Briga o njima je gotovo nepostojeća, a način na koji im se oduzima život je gnjusan. Nerijetko se to čini udarcima čekića.

Najveći uvoznici želatine magareće kože iz Kine su trenutno SAD, Hong Kong i Japan. Pojedine neprofitne organizacije nastoje suzbiti krizu među zajednicama u Africi, gdje se iznimno radi na zaštiti magaraca od otmice krijumčara i ilegalnih trgovaca.

Čak su i pojedine kineske kompanije počele tražiti alternativne sirovine, kao što je stanična proizvodnja magarećeg kolagena u laboratorijima, koji bi mogao zamijeniti primjenu želatine iz magareće kože.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.