NEOBIČAN prizor jučer je iznenadio stanovnike zagrebačkog naselja Gračani - na cesti u blizini donje postaje sljemenske žičare pojavila se neobična zmija bijele boje. Fotografiju životinje uslikao je građanin, a objavljena je na službenoj stranici Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba - Dumovec, koje je odmah reagiralo.
Kako su iz Dumovca objasnili, riječ je o albino bjelici, vrsti neotrovne zmije koja je inače prisutna u ovom području, ali u ovom slučaju radi se o rijetkom primjerku koji ima albinizam. Do dolaska ekipe iz skloništa zmija je već napustila mjesto na kojem je viđena i nastavila svojim putem.
Iako albino bjelica izgleda neuobičajeno, iz skloništa poručuju da ovo nije prvi zabilježeni slučaj. Naime, Zoološki vrt Grada Zagreba godišnje zaprimi nekoliko dojava o bijelim bjelicama, što ukazuje na to da na zagrebačkom području obitava više primjeraka.
Iz Dumovca su iskoristili ovu priliku kako bi podsjetili građane što je albinizam. Riječ je o prirođenom i nasljednom poremećaju zbog kojeg organizam ne proizvodi pigment melanin, odgovoran za boju kože, dlake i očiju. Kod životinja poput zmija to znači da su svijetle ili potpuno bijele boje, što ih čini posebno uočljivima i ranjivima u prirodi.
"Ako naiđete na albino bjelicu, molimo vas da je pustite na miru", poručuju iz Dumovca. "Albino životinje su uočljivije i samim time lakše postaju plijen. Kad im je već priroda zakomplicirala život, nemojmo i mi!"
Neobičan prizor u Gračanima! Na cesti kraj donje postaje sljemenske žičare uočena je zmija neočekivana izgleda! Od...
Posted by Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba - Dumovec on Monday, March 24, 2025