UDRUGA Biom oglasila se povodom smrti ženke ćelavog ibisa Gipsy koja je nekoliko mjeseci boravila u delti Neretve. Iako je prvotno priopćeno da je životinja uginula od moždanog udara, udruga Biom kaže kako to nije istina.
"Gipsy, jedinka u Europi izumrle vrste ćelavog ibisa koja je od prosinca prošle godine boravila u Hrvatskoj, stradala je nasilno na delti Neretve 5. ožujka. Prema mišljenju Hrvatskog veterinarskog instituta, nadležne institucije koja je provela obdukciju, 'najvjerojatnije je uginula uslijed traumatske ozljede mozga koja je nastala tupom traumom zatiljnog dijela glave'.
Dakle, ptica je najvjerojatnije udarena nekim predmetom u glavu, osim ako nije bila otrovana, zbog čega je mogla biti dezorijentirana i sudariti se s nekom preprekom. U svom nalazu Hrvatski veterinarski institut je napomenuo kako se ne može isključiti trovanje životinje te preporučuje da se napravi daljnja toksikološka analiza u ovlaštenom toksikološkom laboratoriju", piše udruga Biom.
Policija utvrdila da nema elemenata kaznenog djela
Nadaju se da će uzorci biti poslani na toksikološku analizu kako bi se razjasnilo je li trovanje moglo dovesti do stradanja ćelavog ibisa, zbog čega je udruga Biom od pronalaska ptice apelirala na više institucija.
"Kako je došlo do toga da je policija protumačila traumatsku ozljedu mozga nastalu tupom traumom zatiljka glave jučer u medijima kao 'moždani udar', ostaje nejasno. Policijska uprava Dubrovačko-neretvanske županije na upit iz Udruge Biom obavijestila je 'kako su policijski službenici nadležne policijske postaje na mjestu događaja obavili očevid kojim na preminuloj jedinki nisu pronađeni prostrijelni tragovi, a obdukcijom je utvrđeno da je uzrok smrti moždani udar'", javlja udruga.
"Također, policija navodi da je 'u konzultaciji s nadležnim državnim odvjetništvom utvrđeno kako u konkretnom slučaju nema elemenata kaznenog djela.' Možemo pretpostaviti da je takav zaključak donesen na osnovu nepostojanja prostrijelnih rana i sačme prilikom obdukcije. Međutim, zanemaruje se ključan podatak da se Gipsy nije bojala ljudi te joj se bez problema moglo prići na malu udaljenost. O tome svjedoče i fotografije s Biomovih društvenih mreža koje su nam slali građani Nerežišća, Komina i Opuzena", dodaju.
Biom napominje da su početkom 2020. u Hrvatskoj stradala četiri ibisa
Kazna je za usmrćivanje životinja, biljaka ili drugih zaštićenih prirodnih vrijednosti, napominju, do tri godine zatvorske kazne, a ako se takvo nedjelo počini prema strogo zaštićenoj divljoj vrsti, kazna je od šest mjeseci do pet godina.
Ćelavi ibis je vrsta koja je izumrla u Europi, a danas je jedna od najugroženijih vrsta ptica na cijelom svijetu. Ponovno se pokušava uspostaviti njena populacija u Europi. Neke jedinke pokušavaju prezimiti na hrvatskoj obali Jadrana, ali pri tome stradavaju, unatoč poduzetim naporima da ih se očuva.
"Početkom 2020. u Hrvatskoj su nastradala četiri ibisa, od čega dvije jedinke u krivolovu u blizini Parka prirode Vransko jezero. Iako je ovaj nepojmljiv slučaj imao velik odjek u javnosti, slučaj stradavanja tih ibisa nažalost nije završio kaznenom prijavom. Nadamo se da se isto neće dogoditi u slučaju Gipsy, a još se više nadamo da će ptice koje borave u Hrvatskoj više nikad neće biti žrtvama zločina", kažu iz udruge.