Foto: 123rf.com
SUDEĆI prema broju lajkova, njih više od 1,2 tisuće i komentarima ispod fotografije psa koju smo objavili na Facebook stranicama Index Ljubimci čini se kako Hrvatska ima novog psećeg favorita.
Budući da nitko od 115 komentatora/ica nije znao o kojoj je pasmini riječ odlučili smo vam istu predstaviti. Riječ je o finskom odnosno švedskom laphundu.
Naime, od 17. stoljeća, puno prije nego je pasmina kinološki standardizirana diljem sjeverne Skandinavije i ruske pokrajine Karelije kao pastirske i pse čuvare sobova (koje su branili od medvjeda i vukova) koristili su ih pripadnici nomadskog naroda Sami.
Nažalost, kao i mnogim drugim pasminama širom svijeta i njima je nakon Drugog svjetskog rata prijetilo izumiranje. Zahvaljujući finskim i švedskim kinolozima to se nije dogodilo.
Budući da su ih nakon spašavanja i Švedska i Finska svojatale kao svoju autohtonu pasminu pronađen je kompromis, a o čemu se radi u Enciklopediji pasa objašnjava stručnjak Bruce Fogle:
"Da bi se izbjegli bilo kakvi problemi međunarodno su priznate dvije pasmine - švedski i finski laphund. U biti radi se o istim psima. U Finskoj se selektivnim uzgojem osigurava opstanak njihovih pastirskih osobina, dok se drugdje u svijetu ova pasmina uzgaja kao pas za društvo."
Riječ je o psima srednje veličine, snažne građe tijela koje je prekriveno gustom dvostrukom dlakom.
Kao što smo već naveli u Finskoj ih se još uvijek koristi kao pastirske pse, dok su u ostatku svijeta popularniji kao obični kućni ljubimci.
Preporučuju se aktivnijim vlasnicima koji traže partnera za neki od psećih sportova ili pak svima koji se rekreativno bave trčanjem, bicikliranjem, planinarenjem odnosno svima koji će psu omogućiti puno kretanja.
Pogledajte kako su nastajale pasmine pasa
Zanimljivosti o pasminama pasa
Tosa inu
Bernski planinski pas
Cavalier King Charles španijel