9 jasnih pokazatelja da je djeci teško povezati se s roditeljima

Foto: Shutterstock

STVARANJE dobrog odnosa s djecom nije uvijek lak zadatak, ali je važno za njihov emocionalni razvoj i dobrobit. Ponekad je u teškim situacijama potrebna i pomoć stručnjaka, ali prije nego što uopće počnete rješavati problem, morate znati koji su najčešći pokazatelji da se dijete ne može tako lako povezati s vama. 

Stručnjaci za roditeljstvo otkrili su za The Times of India devet najčešćih pokazatelja na koje roditelji trebaju obratiti pozornost i pravovremeno reagirati kako bi popravili odnos. 

Često vas ne slušaju

Kada dijete često ignorira savjete ili upute roditelja, to može biti jedan od znakova da vas ne shvaća ozbiljno ili ne osjeća kao osobu koja im predstavlja autoritet. Na primjer, ako ih tražite da pospreme svoju sobu, a oni umjesto toga nastave raditi nešto drugo, to može biti jasan pokazatelj da nešto treba promijeniti u odnosu.

Ponašaju se kao da ste im neprijatelji

Kako pišu iz The Times of India, ako djeca na roditelje gledaju kao na pojedince s kojima se oko svega mogu posvađati, to može značajno utjecati na pogoršanje odnosa. Jedan od takvih primjera su burne i gotovo obrambene reakcije djece čak i na najobičnija pitanja, te vam govore kako im sve želite zabraniti. 

Ne žele provoditi vrijeme s vama

Kada djeca redovito izbjegavaju provoditi vrijeme s roditeljima, to je pravi znak za uzbunu i potrebu za promjenom. Ako često ostaju u svojoj sobi ili se samo žele družiti s prijateljima umjesto da sudjeluju u obiteljskim aktivnostima, to sugerira da se možda ne osjećaju ugodno ili povezano s roditeljima.

Smatraju kako ne možete zadovoljiti njihove emocionalne potrebe

Ako djetetove emocionalne potrebe ostanu nezadovoljene, ono bi se moglo povući od roditelja, tvrde stručnjaci za The Times of India. U situacijama kada su djeca uzrujana zbog nekih svojih problema, a roditelji njihovim osjećajima ne pridaju dovoljnu važnost, ona bi mogla osjećati kao da nemaju potrebnu podršku i manje dijeliti s njima stvari o svojem životu u budućnosti.

Ne žele sudjelovati u obiteljskim aktivnostima

Nedostatak interesa za obiteljske aktivnosti i funkcije može značiti emocionalnu udaljenost djece od roditelja i ostatka obitelji. Ako djeca stalno odbijaju ići na obiteljske izlete ili proslave, to može odražavati njihovu borbu da se povežu s članovima obitelji i osjećaju uključeno.

Često se svađate

Često svađanje još je jedan od pokazatelja problema i povezanosti između djece i roditelja. Ako se većina razgovora pretvori u rasprave i svađe o pitanjima poput obavljanja kućanskih poslova, vremena do kojeg smiju biti vani i slično, to je znak da djeca imaju problema povezati se s roditeljima jer smatraju da ih roditelji ne razumiju.

Gotovo nikad vam se ne povjeravaju o svom osobnom životu

Ako djeca jako paze na svoju privatnost i ne dijele osobna iskustva s roditeljima, stručnjaci smatraju da to može ukazivati na probleme u povezanosti. Primjerice, ako izbjegavaju razgovarati o prijateljstvima ili školskim događajima, to sugerira da im možda nije ugodno povjeriti se roditeljima.

Sarkastični su ili često imaju negativne komentare

Situacije u kojima su djeca često sarkastična kada roditelji pokazuju brigu o njima ili žele biti uključeni u njihov život, mogu biti pokazatelj problema u odnosu. Komentari poput: "Je li ti uopće stalo?" tijekom razgovora s roditeljima, ukazuju na frustraciju i osjećaj neshvaćenosti ili zapostavljenosti u odnosu.

Uspoređuju vas s drugim roditeljima

Kada djeca uspoređuju svoje roditelje s drugima na negativan način, to može stvoriti napetost u odnosu. Ako djeca govore stvari poput: "Drugi roditelji dopuštaju svojoj djeci da to rade, a ti meni nikada", to otkriva nezadovoljstvo i može značiti da se ne osjećaju shvaćenima ili cijenjenima.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.