Foto: Shutterstock
ČESTO se nalazite u situaciji kada više ne znate kako pomoći djetetu da bude uspješnije i zadovoljnije u školskim klupama? Evo rješenja!
Odvojite vrijeme za dijete
Vrijeme je vrlo važno, kako ono provedeno za knjigom, tako i vrijeme koje ćete posvetiti samo djetetu, ako vam je raspored pretrpan, na vrijeme planirajte kada ćete se moći potpuno posvetiti djetetu.
Kada vrijeme provodite s djetetom s namjerom da mu pomognete u učenju zaboravite na telefon, surfanje ili televiziju. Nitko i ništa vas ne smije ometati. Dječja koncentracija vrlo lako pada u vodu, stoga učinite sve da djetetu olakšate učenje.
Pronađite stvari koje možete raditi zajedno kao obitelj, budite kreativni i zabavni. Dijete tako stječe vaše povjerenje i mnogo lakše će učiti uz vas, ako zna da uvijek može računati na vašu pomoć.
Djeci početkom tjedna podijelite ulaznice za gledanje televizije tijekom tog tjedna. Svaka ulaznica vrijedi 30 minuta i tako će dijete proračunato i mudro koristiti iste. Preostale ulaznice na kraju tjedna djetetu možete unovčiti ako ono to želi.
Čitajte s djetetom
Pokušajte čitanje prije spavanja učiniti redovitom rutinom. Ako dijete nije pretjerano zainteresirano, čitajte naizmjenično. Potaknite dijete da posjećuje knjižnicu, razmjenjuje knjige s prijateljima i neka nauči da je knjiga prekrasan dar. Ako želite da vaše dijete zavoli čitanje, dajte mu do znanja što ste sve vi pročitali.
Vodite računa da je vrlo važno da knjiga bude prikladna za djetetovu dob. Otvorite nasumično stranicu u knjizi i dajte djetetu da čita na glas. Za svaku riječ koju ne zna pročitati neka digne jedan prst. Ako ima više od 5 riječi po stranici koje dijete ne razumije, promijenite literaturu.
Izgradite djetetovo samopoštovanje
Igrajte igru u kojoj svi morate opisati sebe i pročitati na glas. Tada ćete jasno vidjeti kakvu sliku o sebi dijete ima. Tada zamijenite uloge i opišite druge članove obitelji. Djetetu bi to moglo dići samopoštovanje kada vidi da primjećujete njegov trud i hvalite ga. Vrlo je važno za djetetovo samopouzdanje da redovito izražavate osjećaje. Dijete nikada nije preveliko da bi ga zagrlili i rekli mu da ga volite. Naučite dijete da neuspjeh nije ništa loše, već da svaki pad treba biti poticaj za ustati i krenuti dalje.
Disciplina je vrlo važna
Znate li da kada govorite tiho djeca će prije reagirati nego kada u ljutnji podignete ton? Ujedno ćete naučiti dijete da se nosi s ljutnjom na odgovarajući način iz vašeg primjera. Što vi manje vičete na djecu, to će manji oni međusobno u komunikaciji s vama i drugom djecom koristiti povišen ton.
Rješavanje problema u školi
Proučite materijale iz kojih dijete uči. Pomozite mu savladati gradivo koje ga muči i provjerite jesu li materijali točni. Ne stvarajte djetetu dodatni pritisak zbog povremenog neuspjeha, već mu dajte do znanja da svaki problem zajedno možete riješiti.
Budite oprezni u iznošenju svojih stavova o školi ili profesorima. Ako niste voljeli matematiku, nemojte to djetetu dati do znanja jer bi ga moglo demotivirati. Vaš stav može snažno utjecati na djetetove stavove.
Motivacija
Djeci je potrebna pažnja, poštovanje, ljubav i prihvaćanje, a sve to u kombinaciji možete biti pravi poticaj djetetu u učenju. Pohvalite dijete, potičite ga na učenje i pomažite mu, kontinuirana motivacija vrlo je važna za postizanje uspjeha kod djece.
Naučite dijete kvalitetnoj procjeni u stvarnom životu jer upravo to može bitno olakšati učenje matematike. Procjena udaljenosti, procjena koliko će namirnice koje ste u trgovini stavili u kolica zajedno koštati svakodnevica su koja će djetetu biti zanimljiv primjer.
Domaća zadaća
Pokušajte djetetu odrediti vremenski rok u kojem bi pojedini zadatak trebao biti riješen. Naravno, ograničenje neka bude realno, da dijete stigne bez žurbe riješiti zadatak.
Neka dijete ima mirno mjesto u domu na kojem će uvijek rješavati domaću zadaću. Neka dijete ima dovoljno svjetla.
Neka vrijeme za pisanje zadaće bude unaprijed određeno, neka dijete ne gleda televiziju ili sluša radio za vrijeme pisanje zadaće.
Budite dobar primjer. Dok dijete radi domaću zadaću, vi čitajte ili odradite zaostale kućanske poslove.
Pravila za pisanje domaće zadaće:
Najteže domaće zadaće dijete bi trebalo rješavati prve, dok je koncentracija najviša, a dijete najodmornije.
Najvažniji zadaci neka budu prvi, a dodatni zadaci neka ostanu za kraj, zajedno s zabavnijim dijelom domaćih zadaća.