Foto: Shutterstock
S MALIŠANIMA u prirodi možete provesti mnogo vremena. Mnogo toga možete ih podučiti.
1. Proučavanje neba i nebeskih tijela (od pet do sedam godina)
Gledajući nebo i nebeska tijela mališani mogu znati koje je doba dana, odrediti strane svijeta te predvidjeti dolazi li kiša ili će biti sunčano, sve korisne informacije.
2. Naučiti nekoliko čvorova (od sedam do devet godina)
Pomoću čvorova mogu se podići šatori, sagraditi skloništa te razvući užad za razne namjene. Pronađite kako se izrađuju osnovni čvorovi i zajedno oh vježbajte.
3. Penjanje na stabla (od pet godina)
Neka su urođeno spretna i sklona penjanju, a neka malo manje. Međutim, sva bi se trebala znati popeti na stablo, što im će ih ponuditi svijet iz drugačije, ptičje perspektive.
4. Sigurnost u blizini plamena i paljenje vatre (od tri do osam godina)
S tri godine, naravno, ne treba učiti dijete paliti vatru, ali treba podučiti dijete opasnostima u blizini plamena. Kasnije možete podučiti vašeg mališana kako sve vatra nastaje, kako se gasi, a na kraju, kada je spreman, i zapaliti vatru, naravno, pod vašim nadzorom.
6. Odijevanje u skladu s vremenom (od pet do šest godina)
Izletnici i avanturisti vole reći kako nema lošeg vremena, nego samo loše odjeće i opreme. Odijevanje u skladu s vremenskim uvjetima ne čini se kao umijeće, ali važno je da vaši mališani znaju kada trebaju ponijeti kabanicu i zimske cipele, a kada kapu za zaštitu od sunčeve svjetlosti. Ako je hladnije, podučite ih da se odijevaju slojevito jer ih je tako, osim odjeće, grije i zrak između slojeva odjeće.
7. Podizanje šatora ( od šest do osam godina)
Današnji su šatori sve jednostavniji za podizanje, a obično dolaze i s uputama pa mališanima koji znaju čitati neće biti problem postaviti ih.
8. Prepoznavanje čiste vode (od pet do devet godina)
Dobro znamo da svaka voda u prirodi nije pitka. Djeca to trebaju znati, kao i to da vodu mogu prokuhati ili kemijski pročistiti kako bi se mogla piti. Manju djecu podučite da ne piju vodu iz prirode ako im odrasla osoba ne potvrdi da je pitka, a starije kako je pročistiti.
9. Ostajanje na mjestu u slučaju gubljenja (od tri godine)
Mališani u prirodi od najranije dobi trebaju znati da, ako se slučajno izgube i ostanu sami, ostanu na mjestu, a ne krenu sami "tražiti pomoć". Ako mališani ostanu na mjestu, odrasli će lakše odrediti logiku njihova kretanja te ih pronaći.