Veliko istraživanje: Više djece zna koristiti pametni telefon nego zavezati cipele

Foto: Shutterstock

VIDEOIGRICE, računala i pametni telefoni zagospodarili su našim životima, ali i životima naše djece. Sve mlađa djeca postaju vrlo vješti korisnici tehnoloških spravica. Ima li to svoju cijenu?

Nedavno istraživanje koje je na preko 6.000 roditelja provela vodeća tvrtka na području zaštite i privatnosti računala i srodnih tehnoloških naprava AVG Technologies pokazalo je da je mališanima veći izazov naučiti vezati vezice nego svladati korištenje neke tehnološke naprave.

1:0 za virtualne vještine

Roditelji iz Velike Britanije, SAD-a, Francuske, Njemačke, Španjolske, Češke, Australije, Brazila, Kanade i Novog Zelanda odgovorili su tijekom studenoga i prosinca na pitanja o virtualnim, ali i svakodnevnim realnim vještinama svojih mališana, poput vožnje bicikla, samostalnog plivanja i vezanja vezica na cipelama.

Otkriveno je da su djeca izložena tehnologiji ili putem nje već od najranije dobi. Njihove se slike šire društvenim mrežama još otkad su u maternici, a osobito nakon što se rode. U idućih nekoliko godina i sami će ovladati računalima i touchscreenovima o čemu mi kao djeca nismo mogli ni sanjati.

Utvrđena je i porazna činjenica da više djece u dobi između dvije i pet godina zna igrati računalnu igricu i koristiti pametni telefon nego voziti bicikl i zavezati cipele.

Gdje povući crtu?



Argument da djeca, kako bi bila u tijeku sa zbivanjima i konkurirala svojim vršnjacima, trebaju ovladati tehnologijom - stoji. Djeci već i u Hrvatskoj u nekim školama umjesto bilježnica daju iPadi ili laptopi, a taj će trend samo jačati.

Međutim, korištenje online i digitalne tehnologije treba biti pod nadzorom i dobro osmišljeno, osobito kod najmlađe djece. Vrijeme pred ekranom, radilo se o edukativnim aplikacijama i igricama na tabletu ili crtićima na televiziji, ne smije biti djetetova primarna aktivnost. Osobito treba biti oprezan kada je u pitanju korištenje društvenih mreža. Djeci treba jako dobro objasniti tko sve vidi njihove objave, kako to ograničiti te koje mogu biti posljedice.

Nema sumnje da su tehnološke vještine vrlo korisne, ali roditelji trebaju imati na umu da su im djeca stvarna, a ne virtualna bića te se zato ipak fokusirati na razvoj vještina potrebnih za njihovo normalno, svakodnevno funkcioniranje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.