Foto: Josipa Uzelac, Ilustracija Index
"JE li sve u redu" , pitanje je koje postavljaju mame i tate u rodilištima nakon što dobiju bebu. Uslijedi olakšanje kada doktor odgovara da je beba zdrava. Pitanje je trenutka kada ćemo se suočiti s time da nam klinci imaju povišenu temperaturu, treću mandulu, vodene kozice, virozu, upalu uha ili nešto drugo i što se u principu brzo rješava a još brže zaboravljamo da su djeca bila bolesna. Da, teško je čekati po čekaonicama domova zdravlja, teško je smirivati cijelu noć kašalj koji ne prolazi, teško je spuštati temperaturu, uspavati nemirno dijete.
Iako smo osjetljivi na takve slike djece, na apele i vapaje roditelja, nekako brzo zaboravljamo na činjenicu da su naša djeca zdrava, kukamo ako imaju grčeve, ne spavaju noću, imaju začepljen nos ili nešto slično ali sve su to sitnice, nebitne stvari. Roditelji bolesne djece nikada ne mogu zaboraviti da su njihova djeca bolesna. Na zaslonu mobitela dočekala me slika dječaka koji je rođen kada i moja mlađa kći. Za razliku od nje, taj dječak još nije imao priliku upoznati svoj dom, okolinu u kojoj žive njegovi roditelji i obitelj jer se još uvijek, već mjesecima nalazi u bolnici i živi uz pomoć aparata. Još uvijek nije imao priliku vidjeti svoju sobu, igračke. Još uvijek nije imao priliku spavati u svome krevetiću niti se voziti u svojim kolicima. Ne poznaje ništa drugo osim sobe bolnice u kojoj se nalazi i lica doktora koji ga neprestance nadziru, obilaze i pokušavaju pomoći u izlječenju. Njegovo stanje nakratko se popravi, roditelji osjete tračak nade ali ubrzo opet slijedi pogoršanje kao i razočarenje i neizvjesnost što donosi sutra i postoji li uopće.
Svako dijete trebalo bi imati priliku zdravo i sretno odrastati, biti dijete. Zašto tomu nije tako? Nema odgovora. Postoje samo želje svoj djeci da budu zdrava, posebno onima kojima je to najpotrebnije, a njihovim roditeljima da smognu još više snage za sve ono kroz što moraju prolaziti i s čime se moraju suočavati. Divljenje prema takvim roditeljima je beskrajno.