Foto: 123rf
DANAŠNJE trudnice ne prolaze samo klasične kratke preglede ultrazvukom već sve više i češće žele imati filmove snimljene 4D ultrazvukom što je svakako slatko, ali to snimanje traje mnogo duže no što bi znanstvenici dozvolili. Naime, ako ste se ikada pitale koliko je i je li uopće štetno snimanje ultrazvukom, donosimo vam odgovor koji će vas šokirati, i ako ćete imalo vjerovati rezultatima istraživanja, poželjet ćete umanjiti rizik štetnosti i odustati i od filmova i od često nepotrebnih UZV pregleda.
Donosimo vam nekoliko gotovo istih odgovora od nekoliko različitih stručnih timova, a on glasi - ultrazvuk može jako štetiti razvoju mozga fetusa te tako iznimno loše utjecati na razvoj mozga, odnosno neurona nerođenog djeteta. Ako želite prihvatiti taj rizik - samo dajte, no mi vam to ne bi savjetovali jer kada se dijete rodi, zdravo dijete, slikajte ga i snimajte do mile volje - i uživajte u njegovom zdravlju.
Ovom ćemo vam prigodom predstaviti nekoliko različitih teorija s istim zaključkom - štetno je!
90.-ih godina prošlog stoljeća američki su znanstvenici otkrili da se ultrazvukom zagrijava tkivo fetusa što može dovesti do zagrijavanja i krvarenja u crijevima nakon čega se na globalnoj razini smanjila dozvoljena snaga s kojom se snimanje obavljalo.
Nakon znanstvenici su došli do novih otkrića. Bili su to znanstvenici iz Dublina koji su otkrili da snimanjem ultrazvukom na frekvenciji od 8 Mhz može doći do značajnih promjena u stanicama, a na to su se nadovezali i ruski znanstvenici koji su došli do zaključka kako se redovitim korištenjem UZV-a za pregled ploda može ošteti i čitav genetski sklop s obzirom da se tijekom izlaganja ultrazvučnim valovima izravno utječe na molekule DNK koje se ili teško oporavljaju nakon snimanja ili se čak tijekom izlaganju UZV-u mehanički oštećuju i izobličuju polja DNK uslijed čega dolazi to teških oštećenja tkiva pri čemu je oporavak gotovo nemoguć, a rezultat je organizam bez mogućnosti adekvatnog razvoja.
Jednako šokantan odgovor dali su i znanstvenici koji su testiranja provodili u Kini, u razdoblju od 1998. do 2011. godine, a rezultati su objavljeni u knjizi 50 Human Studies, In Utero, Conducted in modern China, Indicate Extreme Risk for Prenatal Ultrasound: A New Bibliography Jim West u kojoj je objavljena analiza 48 studija i 10 osvrta na uzorku od 2.651 žene o što je najgore od svega, sve su te studije i analize rađene na uzorcima žena iz Kine gdje se ultrazvučni pregled kao i svi drugi slični pregledi rade na nižim frekvencijama te znatno rjeđe nego na zapadu. A rezultati su i tamo bili šokantni. Naime, kao opasnosti koje su navedene u zaključku stoje ove bolesti: autizam, ADHD, genetska oštećenja koja se mogu prenositi na sljedeće generacije, tumori u djetinjstvu poput leukemije, limfoma, moždanih tumora, spominju se i anomalije sposobnosti, oftalmološke bolesti i deformacije, ekcemi, alergije, a poseban je naglasak stavljen i na kombinaciju svih ovih potencijalnih opasnosti s narednim rizicima koji djecu čekaju nakon rođenja. Tu se naravno ubrajaju cjepiva te brojni lijekovi kojima će dijete sigurno biti izloženo.
Posljednje u nizu sličnih istraživanja ističemo i ono kojoj je na čelu bio naš domaći neurolog Paško Rakić, a koji je sa svojim znanstvenim timom provodio opsežno istraživanje na miševima. To je istraživanje objavljeno još 2006. godine, a rezultati su dobrano odjeknuli znanstvenim svijetom, no čini se nedovoljno glasno jer medicinska struka još uvijek čini se ne mari za sve ove rezultate s obzirom da su se baš negdje od tog doba pojavili i od tada se masovno koriste prvo 3D, a sada i 4D ultrazvuk. A svi znamo da se oni prilikom redovnog pregleda koriste mnogo duže od onih nekoliko minuta, jer pružaju predivan uvid u unutrašnjost pa samim time i liječnici i majke bez pogovora uživaju u slici i po pola sata. Puno previše ako pitate znanstvenike.
Tim predvođen doktorom Paškom Rakićem došao je do zaključka da korištenje ultrazvuka smeta neuronima koji se prilikom normalnog razvoja fetusa postavljaju u svoj zacrtani položaj u moždanoj kori. No, analize provedene na trudnim mišicama pokazale su da su se za vrijeme korištenja UZV-a, u periodu od oko pola sata, neki neuroni jednostavno izgubili na svom putu te su ostali ugnježdeni ili u dubljim slojevima mozga ili čak u bijeloj tvari mozga - dakle, ne na mjestu na koji su morali doći. Uslijed toga u mozgu je došlo do poremećaja neurona, a rezultat toga je, zaključio je tim, potencijalna opasnost od razvoja neuroloških oštećenja i bolesti kao što su autizam, šizofrenija, disleksija i mentalne retardacije. A ako ste mislile da je to sve - nije!
Poznato je da se prilikom pregleda UZV-om gleda cijeli plod, ali se liječnici najviše zadržavaju upravo na glavi, gdje mjere njen opseg i traže eventualne anomalije. Samim time mozak je dodatno opterećen štetnim valovima za koje je već ranije dokazano da dodatno zagrijavaju stanice mozga čime ih mogu trajno oštetiti.
Sve ove rezultate ovaj će tim, inače riječ je o stručnjacima s Yalea, još dodatno istražiti, a nekako sumnjamo da će s dodatnim analizama pobiti ranije donesene zaključke. Kako je krenulo, mogu samo otkriti dodatne rizike.
Sve u svemu - trudnice danas možda nemaju prevelik izbor jer svaki pregled obavljaju prema naputcima svog liječnika, no s ovim bi činjenicama možda mogle same odabrati broj ultrazvučnih pregleda koje ćete obaviti za vrijeme trudnoće. Naime, kako istču svi ovi stručnjaci, ovakvi su pregled najčešće skroz nepotrebni jer sve što se može vidjeti UZV-om stručan liječnik zapravo može napraviti i sam, izuzev onda kada je moguća dijagnoza nejasna nakon klasičnih pregleda i pretraga. A to se posebno odnosi na snimanja u poodmaklom stupnju trudnoće, a znatno prije poroda kada je posve nevažno znati položaj bebe (prije samog poroda svaki bi stručni liječnik to mogao opipati i sam).
Drugim riječima - rutinski pregledi neće nikome - ni liječniku ni budućoj majci donijeti nikakve novosti koje se već ne mogu iščitati iz normalnih nalaza koje svaka trudnica nosi sa sobom. I ne samo to - sam UZV neće i ne može nikako utjecati na poboljšanje zdravlja ploda.
Danas ne samo da je moderno snimanje UZV-om da bi se otkrio spol već se ti pregledi dugotrajno koriste i za potvrdu višeplodnih trudnoća (otkucaji srca mogu se čuti i običnim stetoskopom), a sam položaj bebe ionako je nevažan s obzirom da se beba cijelo vrijeme miče i okreće.
U svakom slučaju - činjenicu su tu i na vama je drage trudnice da odlučite koliko ćete i hoćete li biti izložene ovim eventualnim rizicima. Na kraju krajeva, vi ste majka i vi imate pravo odlučiti hoćete li otići baš na svaki UZV pregled, posebno ako je vaša trudnoća apsolutno normalna. U svakom slučaju, na tom pregledu možda hoćete malo zaviriti u svijet svoje nerođene bebe, ali cijelu sliku sigurno nećete dobiti. Osmjeh i zagrljaj zdrave bebe doživjet ćete tek kada se beba rodi.