Dejtanje nakon razvoda: Kako reći djeci da ste ponovo u vezi?

Foto: Shutterstock

Razvod stvara zbrku u životima obitelji, osobito kada su djeca uključena. Kretanje naprijed nakon razvoda također može biti izazovno. To je vrijeme kada trebate biti vrlo nježni, kako prema sebi, tako i prema djeci.

Vjerojatno ste uložili značajnu količinu emocija u brak. Vidjeti kako ta veza propada može vas učiniti nesigurnima u suočavanju s budućim odnosima. No, ako uzmete vremena da se okrenete prema sebi, učite iz svojih grešaka, razumijete lekcije iz braka i odredite nove načine za pristup budućim vezama, s vremenom ćete se osjećati spremnima ponovno zakoračiti u svijet dejtanja. Tada slijedi izazov obavještavanja svoje djece o tome, prenosi portal Modern Mom. 

Budite osjetljivi i empatični

Dob vaše djece igrat će veliku ulogu u tome kako im reći da počinjete izlaziti na spojeve. Vaš odnos s njima i bliskost koju dijelite također će igrati važnu ulogu u ovom izazovnom razgovoru. Zapamtite, djeca su pametnija nego što mislite. Mogu osjetiti vaše emocije i prepoznati kad govorite neistine. Najbolje je biti iskren o svojim osjećajima prema ulasku nove osobe u vaš život. No, budite vrlo osjetljivi na njihove emocije u vezi s tim.

Neka vaša djeca znaju da se oporavljate, da se osjećate bolje i da ste sada spremni upoznati nove prijatelje. Podsjetite ih koliko ih volite, koliko su važni u vašem životu i da dejtanje nema nikakve veze s njihovim zamjenjivanjem – nikada! Objasnite im da ćete i dalje biti pažljiv roditelj kakav ste uvijek bili te da oni uvijek dolaze na prvo mjesto u vašem životu. Budite vrlo jasni u tome da nitko neće zamijeniti njihovog drugog roditelja.

Ovaj razgovor možda ćete morati ponoviti nekoliko puta tijekom nekoliko tjedana ili mjeseci kako bi djeca imala vremena probaviti ovu ideju i izraziti kako se osjećaju u vezi s onim što im govorite. Potaknite ih da postavljaju pitanja i dijele svoje mišljenje. Budite strpljivi i razumljivi prema njihovu stajalištu, čak i ako se ne slažete s njime.

Budite selektivni u odabiru partnera

Nemojte djeci predstavljati svakog novog partnera. Možete im reći da idete van s prijateljima s vremena na vrijeme ako pitaju, ali nemojte uvoditi slučajne partnere u njihov svijet. Ovo može zbuniti djecu i razočarati ih ako novi partner nestane ili bude zamijenjen nekoliko tjedana ili mjeseci kasnije.

Kada pronađete partnera s kojim ste ozbiljno povezani, unaprijed pripremite djecu za prvi susret. Provedite kratke intervale zajedno, a izloženost neka raste s vremenom. Pitajte djecu za povratne informacije. Razgovarajte o njihovim osjećajima. Gledajte kako se partner ponaša prema njima.

Pobrinite se da djeca nikada ne osjete prijetnju misli da gube mamu ili tatu zbog stranca. Način na koji pristupate ulasku novog partnera u svoj život utjecat će na njihov dugoročan odnos s djecom. Zato budite oprezni, pažljivi i empatični u svim svojim postupcima. Pobrinite se da odaberete partnera koji dobro postupa s vašom djecom.

Poštujte njihovog drugog roditelja

Djeca koja imaju blizak odnos s oba biološka roditelja vjerojatnije će prihvatiti novog partnera bez stresa. Budući da se osjećaju sigurno u svom odnosu s mamom i tatom, manja je vjerojatnost da će biti ugrožena dolaskom novog odraslog u obitelj. Kada jedan biološki roditelj ne poštuje i omalovažava drugog, djeca postaju defenzivna što ih čini sklonijima odbacivanju novog partnera.

Zato si uzmite vremena kada prelazite u fazu dejtanja nakon razvoda. Krećite polako kada otvarate vrata novim odnosima koji će utjecati na vašu djecu. Razgovor s terapeutom ili stručnjakom za veze može biti od velike pomoći dok se prilagođavate ovoj novoj fazi svog života.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.